< sekcia Ekonomika

Nezamestnanosť v ČR v júni klesla na 2,9 %, počet voľných miest stúpol

Ilustračný snímok. Foto: TASR/Michal Svítok

Český Úrad práce evidoval v júni vyše 223.000 nezamestnaných, o 5846 menej ako v máji. Prispeli k tomu aj sezónne práce, ktoré sa očakávajú aj v ďalších letných mesiacoch.

Praha 11. júla (TASR) - Zohnať v Česku prácu bolo v júni ešte jednoduchšie ako v predchádzajúcich mesiacoch. Nezamestnanosť v krajine klesla o ďalšiu desatinu percenta na 2,9 %. A zároveň počet pracovných ponúk stúpol na vyše 300.000, zatiaľ čo uchádzačov o prácu opäť ubudlo. Informoval o tom portál idnes.cz.

Český Úrad práce evidoval v júni vyše 223.000 nezamestnaných, o 5846 menej ako v máji. Prispeli k tomu aj sezónne práce, ktoré sa očakávajú aj v ďalších letných mesiacoch. Nezamestnanosť by sa tak mohla ešte viac znížiť, skonštatovala riaditeľka Úradu práce Kateřina Sadílková.

Nezamestnanosť v Česku bola podľa dostupných údajov Eurostatu v máji najnižšia v Európskej únii a zároveň najnižšia od roku 1997, keď úrady v ČR evidovali 222.374 ľudí bez práce.

Na ilustráciu, vlani v júni bola miera nezamestnanosti v susednej krajine na úrovni 4 % a tento rok v máji dosiahla 3 %.

Štatistiky tiež ukázali, že na jedno voľné miesto pripadlo minulý mesiac v priemere 0,7 uchádzača. Teoreticky tak prácu mohol zohnať každý, ak mal záujem. V praxi to také jednoduché byť nemusí, pretože požiadavky firiem sa nestretávajú s kvalifikáciou záujemcov.

"Zo súčasnej situácie na trhu práce majú radosť zamestnanci. V čase všeobecného nedostatku pracovných síl môžu žiadať vyššie mzdy. Menej šťastné sú firmy, ktoré ťažko zháňajú nových zamestnancov a rastú im mzdové náklady. V dohľadnej dobe sa na súčasnej situácii nič nezmení. Celkovo ale situácia na trhu práce predstavuje pre ekonomiku riziko," komentoval júnové výsledky ekonóm spoločnosti Deloitte Václav Franče.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.