Ekonomika

Nezamestnaný môže zarábať maximálne 143,40 eura

TASR, 1. júla 2012 11:26

Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky. Dôležitou podmienkou je mzda.

Bratislava 1. júla (TASR) - Evidovaný nezamestnaný Slovák, ktorý je odkázaný na dávku v nezamestnanosti, môže popri jej poberaní aj pracovať. Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky.

Dôležitou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie presiahnuť 143,40 eura, pričom jej výška sa vždy upravuje k júlu každého roka. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne.

Legislatíva upravuje aj možné pracovné pomery, ktoré môže takýto nezamestnaný využiť. Zarábať môže na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.

Základnou podmienkou poberania dávky v nezamestnanosti je vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Úrady práce môžu človeka z nej vyradiť z viacerých dôvodov, a to ak je zamestnancom, pracuje v zahraničí, živí sa ako samostatne zárobková osoba, je podnikateľom či živnostníkom.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 14:10

Andrej Šoch je novým konateľom firmy Škoda Auto Slovensko
Na pozícii ďalšieho konateľa spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko pre oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb ostáva Karel Sklenář, ktorý v tejto funkcii pôsobí od roku 2013.

sk
včera 14:08

Invalidní dôchodcovia môžu požiadať o starobný dôchodok
Na základe žiadosti o priznanie starobného dôchodku poisťovňa vypočíta sumu starobného dôchodku.

sk
včera 14:04

Martin Winterkorn zostáva predsedom Správnej rady Volkswagenu
Jeho súčasná zmluva do konca budúceho roka platí a podľa dnešnej správy koncernu by mala byť znovu predĺžená.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR