TERAZ Ekonomika Navi
utorok 21. október 2014 Deň pôvodných odrôd jabĺk
Ekonomika

Nezamestnaný môže zarábať maximálne 143,40 eura

TASR, 1. júla 2012 11:26

Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky. Dôležitou podmienkou je mzda.

Bratislava 1. júla (TASR) - Evidovaný nezamestnaný Slovák, ktorý je odkázaný na dávku v nezamestnanosti, môže popri jej poberaní aj pracovať. Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky.

Dôležitou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie presiahnuť 143,40 eura, pričom jej výška sa vždy upravuje k júlu každého roka. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne.

Legislatíva upravuje aj možné pracovné pomery, ktoré môže takýto nezamestnaný využiť. Zarábať môže na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.

Základnou podmienkou poberania dávky v nezamestnanosti je vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Úrady práce môžu človeka z nej vyradiť z viacerých dôvodov, a to ak je zamestnancom, pracuje v zahraničí, živí sa ako samostatne zárobková osoba, je podnikateľom či živnostníkom.
Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 12:13

Rusko chce štátnym fimám zakázať dovoz áut a ťažkej techniky
Podľa Kommersantu nebudú môcť štátne podniky dovážať zo zahraničia určité produkty, ktoré majú ruskú obdobu.

sk
včera 10:55

Nočná Praha bez elektriny, postihol ju výpadok prúdu
Bez elektriny zostalo okolo 100.000 pražských domácností

sk
včera 9:25

Piloti spoločnosti Lufthansa opäť štrajkujú
Od apríla ide už o ôsmy štrajk týchto nemeckých aerolínií, ktorých piloti protestujú proti novým mzdovým zmluvám a vyššiemu dôchodkovému veku.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR