Ekonomika

Nezamestnaný môže zarábať maximálne 143,40 eura

TASR, 1. júla 2012 11:26

Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky. Dôležitou podmienkou je mzda.

Bratislava 1. júla (TASR) - Evidovaný nezamestnaný Slovák, ktorý je odkázaný na dávku v nezamestnanosti, môže popri jej poberaní aj pracovať. Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky.

Dôležitou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie presiahnuť 143,40 eura, pričom jej výška sa vždy upravuje k júlu každého roka. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne.

Legislatíva upravuje aj možné pracovné pomery, ktoré môže takýto nezamestnaný využiť. Zarábať môže na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.

Základnou podmienkou poberania dávky v nezamestnanosti je vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Úrady práce môžu človeka z nej vyradiť z viacerých dôvodov, a to ak je zamestnancom, pracuje v zahraničí, živí sa ako samostatne zárobková osoba, je podnikateľom či živnostníkom.
Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 18:42

Nemecký koncern Volkswagen má za sebou ďalší rekordný rok
Nemecký automobilový koncern Volkswagen má za sebou ďalší rekordný rok. Vďačí za to predovšetkým svojim značkám Audi a Porsche, ktoré sú vysoko ziskové. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

sk
včera 18:33

Súd vyhlásil rozsudky vo veci kartelu výrobcov spínacích zariadení
Najvyšší súd (NS) SR vyhlásil rozsudky vo veci kartelu výrobcov plynom izolovaných spínacích zariadení. Informovala o tom dnes Andrea Wilhelmová z odboru predsedu Protimonopolného úradu (PMÚ) SR.

sk
včera 16:53

IMRECZE: Virtuálna pokladnica poctivým podnikateľom zjednoduší život
Podnikatelia na Slovensku, ktorí by sa chceli zaregistrovať a používať virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP), môžu tak urobiť už o niekoľko dní.

sk

Téma TASR