Ekonomika

Nezamestnaný môže zarábať maximálne 143,40 eura

TASR, 1. júla 2012 11:26

Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky. Dôležitou podmienkou je mzda.

Bratislava 1. júla (TASR) - Evidovaný nezamestnaný Slovák, ktorý je odkázaný na dávku v nezamestnanosti, môže popri jej poberaní aj pracovať. Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky.

Dôležitou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie presiahnuť 143,40 eura, pričom jej výška sa vždy upravuje k júlu každého roka. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne.

Legislatíva upravuje aj možné pracovné pomery, ktoré môže takýto nezamestnaný využiť. Zarábať môže na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.

Základnou podmienkou poberania dávky v nezamestnanosti je vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Úrady práce môžu človeka z nej vyradiť z viacerých dôvodov, a to ak je zamestnancom, pracuje v zahraničí, živí sa ako samostatne zárobková osoba, je podnikateľom či živnostníkom.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 11:07

Vlastniť viac ako jednu nehnuteľnosť je podľa analytikov zriedkavé
Vlastníctvo aj užívanie viacerých nehnuteľností je vyslovene doménou tých zopár najzámožnejších, myslí si odborník.

sk
dnes 8:54

Len tretina elektroodpadu je v EÚ podľa štúdie riadne likvidovaná
V rámci Európy vyzerá situácia ešte horšie: medzi krajinami únie je nelegálne presúvaných 4,7 milióna ton elektroodpadu.

sk
dnes 5:30

SUCHÁ NAD PARNOU: Teplo a sucho pozastavilo dozrievanie hrozna
V porovnaní s horúcim rokom 2012 je sklz začiatku zberu zhruba o tri týždne.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR