Ekonomika

Nezamestnaný môže zarábať maximálne 143,40 eura

TASR, 1. júla 2012 11:26

Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky. Dôležitou podmienkou je mzda.

Bratislava 1. júla (TASR) - Evidovaný nezamestnaný Slovák, ktorý je odkázaný na dávku v nezamestnanosti, môže popri jej poberaní aj pracovať. Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky.

Dôležitou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie presiahnuť 143,40 eura, pričom jej výška sa vždy upravuje k júlu každého roka. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne.

Legislatíva upravuje aj možné pracovné pomery, ktoré môže takýto nezamestnaný využiť. Zarábať môže na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.

Základnou podmienkou poberania dávky v nezamestnanosti je vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Úrady práce môžu človeka z nej vyradiť z viacerých dôvodov, a to ak je zamestnancom, pracuje v zahraničí, živí sa ako samostatne zárobková osoba, je podnikateľom či živnostníkom.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 15:02

Za odchod Grécka z eurozóny je každý druhý Francúz
Pred mesiacom sa v podobnom prieskume vyslovilo za Grexit asi 39 % opýtaných.

sk
včera 14:58

Domrovskis: Od správania sa Grécka záleží jeho zotrvanie v eurozóne
Ak nebude obnovená dôvera a pokiaľ nebude predložený žiadny dôveryhodný program reforiem, odchod z eurozóny nemôže byť podľa podpredsedu Európskej komisie vylúčený.

sk
včera 14:26

P. Kažimír dnes v Euroskupine neočakáva dohodu s Gréckom
Minister financií má pocit, že sa stále hýbeme v kruhu.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR