Ekonomika

Nezamestnaný môže zarábať maximálne 143,40 eura

TASR, 1. júla 2012 11:26

Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky. Dôležitou podmienkou je mzda.

Bratislava 1. júla (TASR) - Evidovaný nezamestnaný Slovák, ktorý je odkázaný na dávku v nezamestnanosti, môže popri jej poberaní aj pracovať. Ako však upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), musí spĺňať presne stanovené podmienky.

Dôležitou podmienkou je mzda. Mesačná výplata totiž nesmie presiahnuť 143,40 eura, pričom jej výška sa vždy upravuje k júlu každého roka. Zákonom o sociálnych službách je stanovený aj maximálny počet odpracovaných hodín, konkrétne 64 mesačne.

Legislatíva upravuje aj možné pracovné pomery, ktoré môže takýto nezamestnaný využiť. Zarábať môže na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.

Základnou podmienkou poberania dávky v nezamestnanosti je vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Úrady práce môžu človeka z nej vyradiť z viacerých dôvodov, a to ak je zamestnancom, pracuje v zahraničí, živí sa ako samostatne zárobková osoba, je podnikateľom či živnostníkom.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:28

SKOK: Treba znížiť odvody zamestnancov a DPH na energie pre domácnosti
Premiér Robert Fico v sobotu predstavil na pracovnom sneme strany Smer-SD 15-bodový sociálny, ekonomický a finančný balíček. Mal by stáť približne 200 miliónov eur

sk
včera 17:54

Najväčším svetovým veriteľom je za rok 2014 Japonsko
Na ďalších miestach skončili Čína a Nemecko. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá zverejnila údaje japonského ministerstva financií.

sk
včera 15:35

W. Schäuble: Grécko možno bude musieť zaviesť paralelnú menu
Nemecký minister financií túto alternívu pripúšť, ak sa Grékom nepodarí dosiahnuť dohodu s medzinárodnými veriteľmi.

sk

Téma TASR