Ekonomika

Novela o nájme poľnohospodárskych pozemkov precizuje vznik podnájmu

TASR, 16. augusta 2017 15:17

V takom prípade je nájomca povinný s vlastníkom uzatvoriť na základe jeho písomnej žiadosti podnájomnú zmluvu k pozemkom, ktoré má prenajaté, a to v primeranej výmere a bonite.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 16. augusta (TASR) - Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov precizuje doterajšiu úpravu týkajúcu sa vzniku podnájomných vzťahov v prípadoch, ak nájomca užíva pozemky, kde sa zmluvný nájom skončil alebo sa má skončiť a pozemky sú neprístupné alebo ich nemožno racionálne užívať. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR k návrhu legislatívnej normy, ktorú dnes schválila vláda. Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. mája 2018.

V takom prípade je nájomca povinný s vlastníkom uzatvoriť na základe jeho písomnej žiadosti podnájomnú zmluvu k pozemkom, ktoré má prenajaté, a to v primeranej výmere a bonite. Novela zákona zavádza možnosť, aby o takýto postup mohla požiadať aj fyzická alebo právnická osoba, ktorá má s doterajším prenajímateľom uzavretú nájomnú zmluvu na nové obdobie, pričom v takomto prípade by podnájomný vzťah vznikol už priamo v prospech takéhoto subjektu.

Novela dopĺňa definíciu pozemku o pozemok, ktorý je v katastri nehnuteľností klasifikovaný ako zastavané plochy a nádvoria, pričom však slúži na poľnohospodárske účely. Ustanovením sa odstraňuje nejednotnosť výkladu, či je možné aj takýto druh pozemku, ktorý je súčasťou napríklad hospodárskeho dvora, považovať za pozemok na účely tohto zákona.

"Novela zákona na jednej strane posilňuje stabilitu podnikateľského prostredia, pričom však reaguje aj na podnety malých a stredných podnikateľov, ktorí majú záujem podnikať v poľnohospodárstve a zabezpečuje im ľahšie podmienky prístupu k prenájmu poľnohospodárskej pôdy," argumentuje agrorezort.

Novela preto vypúšťa doterajšiu úpravu automatickej obnovy nájomného vzťahu, nakoľko spôsobovala nájomcom, ako aj prenajímateľom v praxi problémy, najmä z hľadiska záťaže sledovania dĺžky trvania nájomných zmlúv, vyzývania jednej alebo druhej zmluvnej strany na vrátenie a prevzatie pozemku, respektíve dochádzalo aj k ďalšiemu prenajatiu pozemkov bez toho, aby o zákonom ustanovenej povinnosti mala zmluvná strana vedomosť.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 17:06

Konkurencia stavebných firiem v ČR tlačí ceny v tendroch dolu
Vďaka tomu klesá ich ponúkaná realizačná cena až o 45 %. Štát tak môže na cestnú infraštruktúru výrazne znížiť výdavky.

sk
včera 15:55

Agentúra Mood's znížila rating Veľkej Británie na stupeň Aa2
Rozhodnutie odôvodnila tým, že sa vyhliadky britských štátnych financií výrazne zhoršili.

sk
včera 15:05

Trenčín bude mať integrované osvetlenie. V Európe ho má len Budapešť
Na zrekonštruovanom Mierovom námestí budú stĺpy imitovať stromy a okrem osvetlenia ponúknu Trenčanom niekoľko ďalších funkcií.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac