< sekcia Ekonomika

Nový európsky trh s elektrinou by mal priniesť ceny porovnateľné s USA

Ilustračné foto Foto: TASR

Európska komisia (EK) chce na jeseň tohto roku v rámci energetickej únie navrhnúť jeho nový dizajn.

Bratislava 23. apríla (TASR) - V Európskej únií sa zmení trh pre obchodovanie s elektrinou. Európska komisia (EK) chce na jeseň tohto roku v rámci energetickej únie navrhnúť jeho nový dizajn. Potvrdil pre TASR podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. „Bude to mimoriadne zložité, pretože v rámci 28 členských krajín EÚ sa tieto trhy vyvíjali veľmi rôznorodo. Momentálne sú tak preregulované, že trhové signály vôbec nefungujú,“ zdôraznil Šefčovič.

Prvým krokom by mala byť hlbšia analýza, čo všetko sa v cenách energií v jednotlivých členských krajinách nachádza, ktorú by mal Šefčovič predstaviť v najbližších týždňoch. „Mali by sme sa v analýze pozrieť na to, čo sa v cenách naozaj týka priamo výroby a distribúcie energií a čo sú rôzne dane, príplatky, subvencie, dotácie, sieťové poplatky a porovnať to tak trochu s našimi hlavnými konkurentmi napríklad v USA, kde je cenová štruktúra oveľa čistejšia. Následne na to chceme prečistiť podobne aj cenovú štruktúru v rámci EÚ,“ vysvetlil podpredseda komisie.

V novej podobe trhu s elektrickou energiou bude veľký dôraz na regionálnu spoluprácu. Napríklad Slovensko má spoločný cezhraničný trh s Českom, Maďarskom a Rumunskom. „Chceme, aby firmy čoraz viac využívali výhody cezhraničného obchodu, kde konkurencia môže priniesť lepšie ceny aj väčšiu energetickú bezpečnosť,“ dodal Šefčovič.

EK má veľký záujem aj na posilnení postavenia spotrebiteľa. „Nielen preto, aby si voľnejšie mohol vybrať dodávateľa, ale aj aby sa spotrebitelia mohli stať sami výrobcami energií, aby ju mohli produkovať pre seba i dodávať do siete. V Nemecku je už v súčasnosti väčšina elektrickej energie produkovaná práve malovýrobcami najmä prostredníctvom obnoviteľných zdrojov. Je to trend, ktorý určite pretrvá,“ uzavrel Šefčovič.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.