< sekcia Ekonomika

Nový minister financií O. Scholz predstavil priority svojej politiky

Na snímke zľava starosta Hamburgu a dočasný šéf SPD Olaf Scholz, nemecká kancelárka a šéfka CDU Angela Merkelová a úradujúci premiér spolkovej krajiny Bavorsko a šéf CSU Horst Seehofer držia koaličnú zmluvu počas slávnostného podpisu v Berlíne. Foto: TASR/AP

Voči Grécku chce pristupovať inak než jeho predchodca Wolfgang Schäuble.

Berlín 17. marca (TASR) - Olaf Scholz, nový nemecký spolkový minister financií, ohlásil nový kurz v európskej politike a zámer zaviesť daň na finančné bankové transakcie. Príjmami z nich chce nahradiť v únijnom rozpočte straty, ktoré vzniknú odchodom Veľkej Británie z EÚ.

Minister pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung uviedol, že "spolková vláda ako celok tento zámer podporuje". Potvrdil, že Nemecko vie, že v dôsledku brexitu bude musieť poukazovať viac peňazí do rozpočtu EÚ. Berlín však nebude a nemôže platiť za všetkých jej členov.

Scholz povedal, že "nemecký minister financií je nemeckým ministrom". Bude musieť pokračovať v kurze svojho predchodcu v ministerskom kresle. Úvahy o vytvorení transferovej únie odmietol. Je proti tomu, aby Nemecko v konečnom dôsledku platilo dlhy za všetkých.

Voči Grécku chce pristupovať inak než jeho predchodca Wolfgang Schäuble. Pokladá za správne, aby Berlín prestal byť tútorom gréckej vlády a dozeral na jeho reformnú politiku.

Atény pravdepodobne v auguste ukončia svoj tretí program medzinárodnej pomoci. Potom sa rozhodne, či sa ich európski veritelia rozhodnú pre zníženie dlhového bremena Grékov. Grécko dlhuje členom eurozóny 320 miliárd eur.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.