< sekcia Ekonomika

Fungovanie štátneho podniku Lesy SR sa neupraví, návrh OĽaNO neprešiel

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

Okrem iného navrhovali napríklad zakotviť nové princípy správy lesného a iného majetku vo vlastníctve štátu.

Bratislava 14. marca (TASR) - Spravovanie majetku v štátnom podniku Lesy Slovenskej republiky a jeho postavenie sa neupraví. Plénum Národnej rady (NR) SR totiž pri stredajšom hlasovaní neposunulo do druhého čítania novelu zákona o štátnom podniku, ktorú pripravili poslanci opozičného hnutia OĽaNO.

Poslanci chceli novelou zákona o štátnom podniku, zákona o lesoch, zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby a zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov zvýrazniť osobitné postavenie štátneho podniku Lesy SR.

Okrem iného navrhovali napríklad zakotviť nové princípy správy lesného a iného majetku vo vlastníctve štátu a etických štandardov, ktoré by musel tento podnik a jeho predstavitelia a zamestnanci dodržiavať. Chceli tiež zaviesť nové vnútorné mechanizmy rozhodovania a kontroly rozhodovania podniku s výrazným posilnením postavenia dozornej rady na úkor zakladateľa a riaditeľa podniku, a to aj s priamym vstupom prezidenta SR a vlády SR do týchto mechanizmov.

Súčasne chceli zakotviť prísnejšiu zodpovednosť riaditeľa a členov dozornej rady za škodu, ktorú môžu svojím rozhodovaním spôsobiť. Navrhovali aj vytvoriť nové orgány podniku v podobe etickej rady a spoločenskej rady. Do nich by sa mohli zapojiť nielen zamestnanci podniku, ale aj široká, najmä odborná verejnosť.

Plénum parlamentu pri stredajšom hlasovaní neposunulo do druhého čítania ani ďalší návrh z dielne OĽaNO. Išlo o novelu zákona o sociálnych službách, ktorou chceli predkladatelia upraviť poslednú novelu tohto zákona, ktorá v praxi funguje vyše dvoch mesiacov. Podľa nich totiž aplikačná prax ukázala viacero nedostatkov zákona, ktoré chceli odstrániť.

Poslanci okrem iného v novele navrhovali, aby prijímatelia sociálnych služieb osvedčovali svojím podpisom prítomnosť v zariadení až na výnimky len raz za mesiac, namiesto denného podpisovania sa. Zároveň chceli upraviť maximálny počet prijímateľov sociálnej služby na jedného zamestnanca v prípade denných stacionárov a špeciálne, ak ide o prijímateľov sociálnej služby so stupňom odkázanosti III. a IV.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.