< sekcia Ekonomika

Poisťovne by mali platiť novú 8-% daň z neživotného poistenia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rezort financií uviedol, že zákon bude prehľadný, jednoduchý a nebude sa dotýkať produktov životného poistenia.

Bratislava 16. mája (TASR) – Od 1. októbra tohto roka by sa mala na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Mala by byť vo výške 8 % a v plnej miere má nahradiť 8-% odvod, ktorý v súčasnosti platia poisťovne. Vyplýva to z návrhu zákona o dani z poistenia, ktorú v stredu posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Nová daň sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia (PZP), pri ktorom zostane aj naďalej 8-% odvod. Rezort financií uviedol, že zákon bude prehľadný, jednoduchý a nebude sa dotýkať produktov životného poistenia. "Dôvodom zavedenia dane z poistenia ako nepriamej dane sú jednak doterajšie poznatky, ktoré ukazujú, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia, zavedený od 1. januára 2017, je nesystémovým a neefektívnym opatrením, ktoré spôsobuje aplikačné problémy poisťovniam, a rozdielne zaobchádzanie v súvislosti s odvodom z prijatého poistenia na základe poistných zmlúv uzatvorených pred 1. januárom 2017 a po tomto dátume," zdôvodnilo zavedenie dane ministerstvo s tým, že takáto daň je štandardným nástrojom používaným v Európskej únii.

Rezort financií je tiež presvedčený, že zmeny vyplývajúce zo zákona by klienti poisťovní nemali výrazne pocítiť. Daň budú vyberať a platiť do štátneho rozpočtu poisťovne, a preto podľa rezortu financií nie je potrebná zmena platných zmlúv. "Okrem toho, klienti si môžu vybrať poisťovňu, ktorá im ponúkne najlepšie podmienky," uviedlo ministerstvo, ktoré je tiež presvedčené, že poisťovne majú niekoľko možností, ako ceny poistného pre klientov udržať na súčasných úrovniach. "Či už je to optimalizáciou činnosti, znížením nákladov, napríklad na sprostredkovateľov, alebo znížením zisku," dodalo MF SR.

Novú daň však ostro kritizujú poisťovne, podľa ktorých negatívne zasiahne do ich finančného zdravia a poškodí spotrebiteľov, ktorým môžu zdražieť poistky. Podľa Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) totiž nie je reálne očakávať, že poisťovne budú mať dosť zdrojov zo zisku na zaplatenie dane, keďže celková odvedená daň bude pravdepodobne vyššia, než je sumárny zisk sektora z neživotných poistení. Asociácia MF SR vyčíta aj to, že tento zákon je retroaktívny, pretože daň sa má platiť aj z poistných zmlúv uzatvorených v minulosti, kde bola cena kalkulovaná bez dane, čo výrazne negatívne ovplyvní solventnosť poisťovní.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.