Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Ekonomika

Zlato sa v SR nebude získavať lúhovaním kyanidovou metódou

Ilustračná snímka Foto: TASR/Adem Ozdemir

Zhodli sa na tom dnes na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie jeho členovia prítomní pri hlasovaní o poslaneckom návrhu novely banského zákona.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Zlato sa na Slovensku nebude získavať lúhovaním kyanidovou metódou, a to ani vtedy, keby ju odobrilo referendum občanov dotknutej obce.

Zhodli sa na tom dnes na rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie jeho členovia prítomní pri hlasovaní o poslaneckom návrhu novely banského zákona, predkladateľmi ktorého sú Jana Laššáková, Ján Senko, Emília Müllerová a Michal Bagačka (všetci Smer-SD).

"Zakazuje sa metóda kyanidového lúhovania. Pridávame sa týmto ku krajinám, ako sú Česká republika, Maďarsko a Nemecko. Vypúšťame možnosť konania referenda," uviedol pre TASR po rokovaní výboru Senko. Novela zákona bude podľa neho pozitívnym prínosom pre SR, pretože by sa prijatím zákona mali upokojiť vášne verejnosti, ktoré často končili vo forme rôznych podnetov vo vláde či v NR SR.

"Zatiaľ nevidíme nejaký zásadný problém, prečo by sme v takejto podobe tento návrh zákona nepodporili," konštatoval opozičný poslanec a člen výboru Mikuláš Huba (nezaradený). Odborníci však podľa jeho slov upozorňujú na to, či by sa v novele zákona nemali okrem kyanidovej metódy zakázať aj iné tiež nebezpečné technológie lúhovania. Huba zároveň uviedol, že navrhovaná novela banského zákona ťažbu zlata ako takú nevylučuje. "Napríklad ťažba tradičnou hlbinnou metódou sa v Hodruši-Hámroch naďalej realizuje," doplnil Huba.

ilustračné foto
Foto: TASR/Pavol Remiaš
Zákaz používania kyanidovej metódy pri lúhovaní zlata víta aj Zuzana Balážová, primátorka mesta Kremnica, jedného z banských miest, kde by použitie kyanidovej metódy prichádzalo do úvahy. "Je veľmi dobré, že NR SR pripravuje zmenu banského zákona v tom duchu, že kyanidové lúhovanie v banskom priemysle bude zakázané ako veľmi nebezpečná a riziková technológia," zdôraznila.





Pri prvom návrhu zákona podľa nej totiž hrozilo, že tento zákaz by mohol byť prelomený referendom samospráv. "Možnosť referenda by tak každé štyri roky umožňovala ťažobným spoločnostiam otvárať otázku ťažby. V Kremnici už deväť rokov bojujeme s takýmito ťažobnými spoločnosťami a vieme, čo to prináša. Je to neustála neistota, obavy obyvateľov, riziko, že sa ťažba predsa len spustí," dodala primátorka Kremnice.