< sekcia Ekonomika

RICHTER: V novele o sociálnych službách boli zohľadnené pripomienky

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR/Martin Baumann

Minister práce avizoval, že rezort zdravotníctva už pracuje aj na zjednotení posudkovej činnosti, po ktorej volajú najmä opoziční poslanci.

Bratislava 17. októbra (TASR) - V novele zákona o sociálnych službách sú zohľadnené viaceré pripomienky, ktoré mala opozícia, ale aj koaliční poslanci. Skonštatoval to na záver rokovania o tejto právnej norme v parlamente minister práce Ján Richter (Smer-SD) s tým, že nevylúčil, že do budúcnosti sa v tejto oblasti ešte uskutočnia zmeny na základe skúseností z aplikačnej praxe.

Minister práce avizoval, že rezort zdravotníctva už pracuje aj na zjednotení posudkovej činnosti, po ktorej volajú najmä opoziční poslanci. Účinná by mala byť od 1. januára 2019. "Po roku budeme múdrejší, ako niektoré veci fungujú," podotkol Richter.

Kritika sa týkala aj komunitných plánov obcí a miest v súvislosti s poskytovaním príspevku pre poskytovateľov sociálnych služieb. "Sú prechodné ustanovenia nie je to otázka dneška alebo zajtrajšia. Obce aj mestá majú čas, aby sa na to vedeli pripraviť, pokiaľ nadobudne táto úloha účinnosť," priblížil Richter.

Opoziční poslanci tiež žiadali, aby sa výška finančného príspevku na poskytovanie služby včasnej intervencie určila v prepočte na počet hodín poskytovanej služby minimálne tromi odbornými zamestnancami, pričom výška hodinovej sadzby je minimálne 16,70 eura. Tiež navrhovali, aby sa valorizácia príspevkov na odkázanosť naviazala na minimálnu mzdu. "Vláda prijala iný koncept. To ale neznamená, že padla ambícia pravidelne zvyšovať príspevok o nárast minimálnej mzdy. Každý rok budeme vyjednávať a zohľadňovať všetky okolnosti, ktoré s tým súvisia. Prizývame k tomu aj našich partnerov jednotlivých typov zariadení," doplnil minister práce s tým, že pripomienky, ktoré zazneli k novele, nie sú nové a zazneli pri jednotlivých rokovaniach. "Veľa vecí, na ktoré bolo upozorňované, bolo zohľadňovaných," dodal Richter.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.