Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Ekonomika

NR SR schválila pred 20 rokmi zákon o menovej odluke

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Národná rada SR zaviedla pred 20 rokmi slovenskú korunu.

Bratislava 8. februára (TASR) - Práve dnes uplynulo dvadsať rokov od zavedenia samostatnej slovenskej meny - slovenskej koruny (Sk). Používala sa do 1. januára 2009, keď Slovensko vstupom do eurozóny nahradilo korunu spoločnou európskom menou euro. Zákon o menovej odluke schválila Národná rada (NR) SR 2. februára 1993.

Predstavitelia politickej reprezentácie Slovenskej a Českej federatívnej republiky (ČSFR) sa v roku 1992 dohodli na rozdelení republiky na dva samostatné štáty - Českú republiku (ČR) a Slovenskú republiku (SR). Tento zámer bol potvrdený prijatím federálneho ústavného zákona o delení majetku ČSFR vtedajším Federálnym zhromaždením (FZ).

Ustanovili sa ním aj základné princípy delenia meny. Aktíva a pasíva Štátnej banky Československa (ŠBČS) mali byť rozdelené v pomere 2 ku 1 v prospech českej strany, rovnako sa postupovalo pri delení ostatných aktív a pasív ČSFR. Medzi vládami ČR a SR boli koncom roka 1992 podpísané zmluvy zakotvujúce budúcu spoluprácu v rôznych oblastiach.

Z hľadiska meny bola najvýznamnejšia Zmluva o menovom usporiadaní z 29. októbra 1992, ktorá počítala so zánikom spoločnej meny a jej nahradením národnými menami. Kurz oboch vznikajúcich národných mien ku korune československej (Kčs) sa stanovil v pomere 1 k 1.

Na obdobie prechodného používania československej koruny bol zriadený Menový výbor, ktorý bol tvorený zástupcami obidvoch centrálnych bánk. Dátumom vzniku samostatných mien bol 1. január 1993, keď došlo k samotnému rozdeleniu ČSFR. K tomuto dátumu zároveň z ústredia ŠBČS pre SR vznikla Národná banka Slovenska (NBS). Pre nepripravenosť nových bankoviek nebolo možné uskutočniť súčasne výmenu federálneho obeživa za nové. Termínom výmeny bankoviek mal byť 30. jún 1993. Dovtedy mala medzi oboma štátmi fungovať menová únia. Počas tohto prechodného obdobia mala ako platidlo naďalej zostať československá koruna.

Česká strana dohodu o menovej únii predčasne vypovedala, a preto došlo 8. februára 1993 k menovej odluke. Tento deň súčasne považujeme za deň vzniku slovenskej koruny (Sk).

Keďže nové slovenské bankovky a mince, ktoré mali nahradiť federálne obeživo ešte neboli pripravené, najvhodnejším riešením sa ukázalo kolkovanie federálnych bankoviek. Kolkovanie na Slovensku sa začalo 13. januára 1993. Systém kolkovania nebol novinkou, použil ho už v marci 1919 minister financií Alois Rašín, keď došlo k menovej odluke Československa od bývalého Rakúsko-Uhorska.