< sekcia Ekonomika

Opoziční poslanci navrhujú oslobodenie rodičov od odvodového zaťaženia

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Zachar

Zákonodarcovia navrhujú zaviesť tzv. odvodovú výnimku, teda úľavu na sociálne aj zdravotné poistenie pre zamestnanca aj zamestnávateľa.

Bratislava 19. septembra (TASR) - Trojica opozičných poslancov navrhuje oslobodenie rodičov od odvodového zaťaženia. Novelu zákona o sociálnom poistení do parlamentu predložila trojica poslancov Jozef Mihál (nezaradený), Simona Petrík (nezaradený) a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Tí sa rozhodli spolupracovať v sociálnej oblasti a vytvoriť koncepciu rodinnej politiky.

Podľa poslancov na Slovensku chýba takáto koncepcia. Predloženou novelou chcú preto motivovať zamestnávateľov, aby vytvárali miesta pre matky, aby tak nestratili kontakt s pracovným prostredím. "Ambíciou novely je zlepšiť rodinnú politiku na Slovensku. Problémom je extrémne nízka zamestnanosť matiek detí do troch rokov. Nehovorím, že každá matka má ísť do práce, ale aj s konzervatívnymi kruhmi sa zhodneme, že práca na čiastočný alebo flexibilný úväzok je pre mnohé matky vítanou možnosťou," skonštatovala v pléne Simona Petrík.

Preto poslanci navrhujú oslobodenie rodičov, hlavne matiek, od odvodového zaťaženia pri práci na čiastočný úväzok, a to až do 6 rokov veku dieťaťa. Poslanci chcú týmto opatrením pozitívne motivovať vyššími zárobkami matky, aby nestrácali kontakt s pracovným prostredím a zároveň motivovať zamestnávateľov, aby pracovné pozície na čiastočné úväzky vytvárali. "Potrebujeme, aby boli čiastočné úväzky atraktívnejšie pre zamestnávateľov aj zamestnancov. Návrh zákona ponúka rodičom starajúcim sa o deti do 6 rokov veku, ktorými sú stále väčšinou matky, možnosť prepojiť starostlivosť o dieťa s čiastočným zapojením sa do trhu práce," priblížila Petrík.

Zákonodarcovia navrhujú zaviesť tzv. odvodovú výnimku, teda úľavu na sociálne aj zdravotné poistenie pre zamestnanca aj zamestnávateľa. "Nebudú povinné odvádzať poistné na tieto poistenia a tak sa dosiahne zníženie ceny práce pre zamestnávateľa a zvýšenie čistého príjmu pre zamestnanca. Úľava sa bude vzťahovať len na prípady, keď mzda vyplývajúca z pracovného pomeru nebude vyššia ako 40 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR," doplnila Petrík.

Návrh poslancov v pléne podporila Alena Bašistová (nezaradená), podľa ktorej je potrebné prijímať opatrenia na zosúlaďovanie rodinného a pracovného života. "Som veľmi rada, že sa objavil tento návrh. Aj keby návrh neprešiel, tak sa budem usilovať o to, aby vznikla diskusia na pôde ministerstva práce, aby bol návrh predložený ako vládny," prisľúbila Bašistová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.