Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Ekonomika

Rakúsko upraví zákon o minimálne mzde i pre slovenských vodičov

Viktor Stromček Foto: TASR/Tomáš Halász

Podľa štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka pripravilo Rakúsko zmeny v tomto zákone, ktorý má podľa nášho suseda potlačiť mzdový damping.

Bratislava 16. marca (TASR) – Po Francúzsku a Nemecku platí od januára tohto roku aj v Rakúsku zákon, na základe ktorého musia i slovenskí dopravcovia vyplácať vodičom jazdiacim po území tohto štátu tamojšiu minimálnu mzdu. Slovenským dopravným spoločnostiam to prinieslo vyššie mzdové náklady a aj viac administratívy pri registrácii vodičov.

Aktuálne však podľa štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka pripravilo Rakúsko zmeny v tomto zákone, ktorý má podľa nášho suseda potlačiť mzdový damping. "Kompletné návrhy zmien naše ministerstvo dopravy v súčasnosti analyzuje," uviedol dnes Stromček v Národnej rade (NR) SR na pôde hospodárskeho výboru, ktorý sa touto témou zaoberal.

Stromček tak zatiaľ nechcel konkretizovať zmeny, s ktorými Rakúsko prišlo. Až keď ich ministerstvo zanalyzuje, bude sa podľa neho vedieť vyjadriť, či takáto úprava vyrieši problémy slovenských dopravcov alebo nie. "Navrhuje sa, aby zmenený zákon nadobudol účinnosť 1. júna 2017," priblížil Stromček.

Zdôraznil, že snahou Slovenska je, aby sa zaviedli také zmeny, ktoré pomôžu slovenským dopravcom. "Snažíme sa robiť všetky kroky pre to, aby sme pomohli slovenským autodopravcom a aby stále platila rovnaká príležitosť pre každého, kto funguje v rámci jednotného európskeho trhu," dodal štátny tajomník.

Pripomenul, že postoj Európskej komisie k tomuto problému je jasný, keďže sa vo veci Francúzska a Nemecka už obrátila na Európsky súdny dvor. Ten však zatiaľ nerozhodol.

Na zavedenie zákona o minimálnej mzde v Rakúsku, ktorý sa uplatňuje aj na vodičov v medzinárodnej cestnej doprave, upozorňuje už dlhšie Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia. Podľa združenia sa podmienky vyplývajúce zo zákona o minimálnej mzde začali od januára týkať aj dopravných spoločností a vodičov, ktorí prepravujú tovar či osoby do alebo z Rakúska. A teda netýkajú sa len kabotážnej dopravy, čiže dopravy medzi jednotlivými mestami v danom štáte, ako to fungovalo doteraz.