Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Ekonomika

Podľa E. Jurinovej je novela o vyplácaní anuít kompromisným návrhom

Podpredsedníčka Národnej rady SR a poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Erika Jurinová Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Taktiež ocenila snahu vlády, aby bola novela zákona, čo najtransparentnejšia.

Bratislava 5. júna (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú dnes v rokovaní o návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Podpredsedníčku parlamentu a poslankyňu za hnutie OĽaNO Eriku Jurinovú v dobrom prekvapilo, koľko snahy vynaložilo ministerstvo práce na to, aby pre novelu získalo, čo najväčšiu podporu poslancov v parlamente.

"Nie je to super bomba dohoda. I tejto novele je však, čo vyčítať. Novela je ale jednoznačne kompromisom medzi tým, čo malo byť a tým, čo sme chceli v ohľade na sporiteľov, ktorí od januára 2015 budú mať vyplácané dôchodky," povedala Jurinová na úvod 11. dňa 35. schôdze NR SR.

Taktiež ocenila snahu vlády, aby bola novela zákona, čo najtransparentnejšia. "Ponukový systém je postavený veľmi proklientsky a je to jedna z oblastí, ktorej je málo čo vyčítať," myslí si Jurinová.

Pri všetkej starostlivosti o sporiteľov sa ale podľa Jurinovej zabudlo na nespravodlivé krátenie dôchodkov z prvého piliera. "Všetci poistenci platia do prvého piliera 25 % svojich odvodov, nie 18 % a keby sa takýmto spôsobom krátili dôchodky z prvého piliera sporiteľom, tak to v zásade znamená, že pre sporiteľa by sa mohol zvýšiť dôchodok z prvého piliera približne o 10 %. Toto je tá nespravodlivosť, že sa neupravilo krátenie v prvom pilieri," podotkla Jurinová s tým, že práve toto je kľúčové pre všetkých ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku 1. januára 2015.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku svojho straníckeho kolegu Petra Náhlika. Toho zaujíma, aký bude mať vplyv na celkovú ekonomiku Slovenska skutočnosť, že sa v roku 2013 podarilo znížiť deficit verejných financií na úroveň 2,77 %. Rovnakú otázku položil aj ďalší vyžrebovaný poslanec Milan Géci (Smer-SD).