Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Ekonomika

Nulová daň na investície po vzore Estónska sa na Slovensku nezavedie

NRSR, archívna snímka.. Foto: TASR/Jakub Kotian

Parlament odmietol návrh zákona o dani z príjmov, ktorý pripravil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Bratislava 25. mája (TASR) - Nulová daň pre firmy, ktoré sa rozhodnú namiesto výplaty podielov na zisku investovať dosiahnutý výsledok späť do firmy, sa plošne nezavedie. Parlament odmietol návrh zákona o dani z príjmov, ktorý pripravil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Rovnaké opatrenie bolo zavedené v Estónsku a podľa Beblavého mal z neho prospech aj štátny rozpočet. Po dočasnom výpadku príjmov z daní sa výber daní zvýšil, pretože investície vo firmách zrýchlili ekonomiku. "Je tu šanca zmeniť Slovensko z montážnej haly na krajinu s vyššou pridanou hodnotou práce, pretože firmy budú mať možnosť reinvestovať zisk a pritiahnuť sem tak aj stroje a výrobné postupy a zariadenia s náročnejšími procesmi a budú investovať tiež do svojej vlastnej vedy a výskumu," vysvetlil Beblavý.

Výber dane z príjmov právnických osôb je podľa neho z roka na rok nižší a rovnako klesá ochota platiť dane právnických osôb, a to najmä pre následné dvojité zdanenie dividend. Podľa Beblavého ide o spravodlivejšie a funkčnejšie opatrenia ako priame daňové stimuly.

Parlament odmietol aj druhú novelu zákona o dani z príjmov, ktorú predložil Beblavý spolu s Jozefom Mihálom (nezaradení). Cieľom návrhu zákona bolo uľahčiť nábeh vyplácania 13. a 14. platov v roku 2018. Navrhovali zmierniť podmienky, pri ktorých sa v roku 2018 uplatnia oslobodenia od dane z príjmov a zdravotných odvodov.

V roku 2018 malo postačiť, aby 13. plat bol vyplatený vo výške najmenej 20 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Podmienka, aby 13. plat bol vyplatený vo výške celého priemerného mesačného zárobku zamestnanca mala platiť až od roku 2019.

Podobne aj v tomto roku malo stačiť, aby 14. plat bol vyplatený vo výške najmenej 20 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca, pričom sa mala zrušiť aj podmienka vyplatenia 13. platu.