< sekcia Ekonomika

Odbory chcú diskutovať o zatvorení obchodov počas štátnych sviatkov

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

V súčasnosti musia byť na Slovensku obchody zatvorené zo zákona celkovo 3,5 dňa.

Bratislava 16. apríla (TASR) – Odbory by chceli opäť rozprúdiť odbornú diskusiu o možnosti zatvorenia obchodov počas štátnych sviatkov či nedieľ. V minulosti sa to snažili presadiť už niekoľkokrát, ale poslanci v parlamente takýto návrh vždy odmietli.

Najnovšie by tak odborári chceli najprv nájsť spoločnú reč so samotnými obchodníkmi a dohodnúť sa s nimi na vzájomnom kompromise. Na začiatok by preto chceli vyrokovať aspoň zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov.

"Keby sa nám podarilo v prvej fáze aspoň štátne sviatky dotiahnuť, tak budeme spokojní aj my a myslím si, že aj zamestnávatelia," priblížil pre TASR predseda Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Jozef Zadňan. Po tom, čo odbory prerokujú svoj návrh s obchodníkmi, chcú začať diskutovať aj so všetkými štyrmi stranami novej vlády, čiže Smerom-SD, SNS, Mostom-Híd a #Sieťou.

V súčasnosti musia byť na Slovensku obchody zatvorené zo zákona celkovo 3,5 dňa. A to na Nový rok, Veľkonočnú nedeľu, na Prvý sviatok vianočný a na Štedrý deň od 12.00 h. Keby sa k týmto dňom pridali ešte zvyšné sviatky, pribudlo by ďalších 12 dní do roka, počas ktorých by boli obchody zatvorené.

Takéto opatrenie by podľa odborárov prinieslo aspoň trochu viac voľného času pre zamestnancov v obchode, aby sa mohli venovať svojim rodinám. Zvlášť, keď v predajniach pracuje väčšina žien. Zároveň by to podľa Zadňana mohlo pomôcť aj samotným obchodníkom. Aspoň trochu by sa tým zatraktívnilo povolanie predavača v obchode.

Zamestnávatelia sa totiž v súčasnosti boria s problémom nedostatku pracovných síl a aj s veľkou fluktuáciou pracovníkov. Mnohí ľudia prichádzajú pracovať do obchodu len dočasne a je to pre nich iba akési riešenie z núdze.

Čo sa týka susedných krajín, Poľsko má podľa Zadňana obchody zatvorené vo všetky sviatky. V Českej republike je návrh na zatvorenie obchodov počas niektorých sviatkov prerokúvaný v parlamente. V Maďarsku platil ešte pred pár dňami zákaz nedeľného predaja, ktorý sa zaviedol v minulom roku. Od nedele 17. apríla sa však viaceré veľké obchody v krajine otvoria po tom, čo v utorok 12. apríla poslanci parlamentu prijali zrušenie zákona o zákaze zamestnávania v nedeľu.

Počas nedieľ a sviatkov sú však zatvorené obchody napríklad aj v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku alebo v krajinách Beneluxu.

Obchodníci vidia možnosť dohody

Obchodníci vidia možnosť dohody s odbormi o zatvorení predajní na Slovensku počas štátnych sviatkov. Chcú si však v prvom rade vypočuť názor spotrebiteľov.

"Myslím si, že by sme sa mohli dohodnúť, ale v prvom rade si musíme vypočuť hlas spotrebiteľa, ten je dôležitý,"
uviedol pre TASR prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) Pavol Konštiak.

Pripomína, že nejde o to, čo chcú obchodníci, ale o to, čo chce zákazník. Obchod má totiž poskytovať spotrebiteľom službu. Aj keď sú podľa neho dni, kedy môžu byť predajne zatvorené.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.