< sekcia Ekonomika

OĽaNO: Oznamovať by sa mala každá kalamita v lese

Na archívnej snímke Martin Fecko (OĽaNO). Foto: TASR – Martin Baumann

Lesného hospodára by mal platiť štát, nie vlastník lesa, tvrdia opoziční poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO Martin Fecko a Veronika Remišová.

Bratislava 12. júna (TASR) - Súčasný zákon o lesoch treba novelizovať. Zmeniť by sa mala definícia pojmu kalamita, aby sa predišlo drancovaniu lesov. Lesného hospodára by mal platiť štát, nie vlastník lesa. Uviedli to v utorok na brífingu opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR za hnutie OĽaNO Martin Fecko a Veronika Remišová za účasti experta hnutia OĽaNO na lesy Jána Mičovského pri predstavení zásad novely zákona.

Pri súčasnej definícii kalamity podľa Fecka môže byť z lesa vyťažené množstvo dreva na základe tzv. kalamity, ktorú si "na počkanie urobí lesný hospodár alebo vlastník". "Navrhujeme preto, aby do 7, respektíve 30 dní, boli nahlásené všetky kalamity, ktoré vlastník alebo lesný hospodár objaví, aby nemohlo prakticky dochádzať k nahlasovaniu akýchsi pofidérnych kalamít. Robíme zásadnú zmenu, že kalamitou je všetko, čo sa zistí. Každá kalamita, veľká či malá, sa bude musieť ohlasovať," priblížil Fecko.

Druhou zmenou podľa Fecka v zákone je lesný hospodár, ktorého v súčasnosti platí vlastník, respektíve obhospodarovateľ lesa, čo môže viesť k napĺňaniu krátkodobých záujmov vlastníka. "Navrhujeme preto, aby lesného hospodára neplatil vlastník lesa, ale štát. Štát chce mať udržateľné lesné hospodárstvo," spresnil Fecko. Z každého kubíka dreva vyťaženého v hospodárskych lesoch by sa mal podľa neho platiť odvod do fondu, z ktorého by sa platili náklady na lesných hospodárov.

Podľa Remišovej by novela zákona o lesoch mala zároveň zvýšiť rozsah plôch lesov, v ktorých sa hospodári tzv. výberkovým spôsobom, teda tak, že sa neťažia celé pásy lesov formou holorubu, ale ťažia sa v lese len jednotlivé stromy. "V súčasnosti sa tento spôsob hospodárenia využíva na 1 % plochy lesov, hoci aj ministerstvo pôdohospodárstva priznalo, že výberkový spôsob hospodárenia by sa mohol uplatniť až na jednej šestine plochy lesov," dodala Remišová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.