< sekcia Ekonomika

OPEC: Vývoj na trhu s ropou je v druhom polroku neistý

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Aj keď čísla kartelu ukazujú, že na trhu už nie je nadmerná ponuka, producentské krajiny sa zrejme nebudú ponáhľať s uvoľnením obmedzení ťažby.

Londýn 12. júna (TASR) - Vyhliadky trhu s ropou v druhej polovici roka sú veľmi neisté, uviedla v utorok Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Aj keď čísla kartelu ukazujú, že na trhu už nie je nadmerná ponuka, producentské krajiny sa zrejme nebudú ponáhľať s uvoľnením obmedzení ťažby.

OPEC, Rusko a ďalší producenti mimo kartel v rámci vzájomnej dohody od januára 2017 znížili ťažbu, aby zmenšili ponuku na trhu a podporili ceny ropy. Hlavným cieľom dohody bolo zníženie zásob v rozvinutých krajinách na 5-ročný priemer.

V utorkovej správe OPEC sa uvádza, že zásoby v rozvinutých štátoch klesli 26 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) pod 5-ročný priemer. V januári 2017 sa nachádzali 340 miliónov barelov nad týmto priemerom.

Cena referenčnej ropy Brent sa tento rok dostala až nad 80 USD (67,85 eura) za barel a na najvyššiu úroveň od roku 2014. Predstavitelia OPEC a ďalších producentských krajín sa stretnú 22. a 23. júna vo Viedni, kde budú rokovať o zvýšení produkcie.

OPEC je však podľa aktuálnej správy stále opatrný ohľadom vývoja počas zvyšku tohto roka. Dôvodom je prudké zvýšenie produkcie v štátoch mimo kartel a možnosť poklesu globálneho dopytu. "Vývoj cien ropy v poslednom čase trochu stratil dynamiku, keďže obchodníci sa pripravujú na to, že na trhu sa opäť môže objaviť viac ropy," uviedol OPEC.

Podľa správy členovia OPEC stále priškrcujú ťažbu viac, než vyžaduje dohoda. Produkcia v máji však stúpla a najväčší exportér, Saudská Arábia zvýšila dodávky. Produkcia kartelu v máji vzrástla o 35.000 barelov denne na 31,87 milióna barelov denne. Ťažba Saudskej Arábie sa opäť dostala nad 10 miliónov barelov denne.

(1 EUR = 1,1790 USD)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.