Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

Opozícia sa obráti na súd, aby posúdil zákon o tepelnej energetike

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike by mal posúdiť Ústavný súd (ÚS) SR. Myslia si to opoziční poslanci z OĽaNO a SaS, zbierajú preto podpisy poslancov pod toto ústavné podanie.

Bratislava 17. júna (TASR) – Niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike by mal posúdiť Ústavný súd (ÚS) SR. Myslia si to opoziční poslanci z OĽaNO a SaS, zbierajú preto podpisy poslancov pod toto ústavné podanie. Hoci sa ich už pod tento podnet podľa Jozefa Viskupiča (OĽaNO) podpísalo potrebných 30, do piatka 19. júna chce dať priestor na vyjadrenie sa aj ďalším zákonodarcom. Následne sa v pondelok 22. júna obráti na Ústavný súd SR.

"Podanie na ústavný súd pôjde v pondelok a už dnes môžem povedať, že to bude viac ako 30 poslancov, ktorí sa pod toto ústavné podanie cez celé opozičné politické spektrum podpísali," avizoval Viskupič na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

Poslancom sa nepáčia zmeny v zákone o tepelnej energetike z minulého roka. Do právnej normy sa vtedy zaviedla podmienka, na základe ktorej potrebuje ten, kto si chce zriadiť vlastnú kotolňu, súhlas centrálneho dodávateľa tepla. Argumentovalo sa vtedy tým, že takáto zmena je kvôli Európskej únii (EÚ).

To ale podľa europoslanca a predsedu SaS Richarda Sulíka nie je pravda. Obrátil sa listom na Európsku komisiu a tá mu odpovedala, že veľké centrálne zdroje tepla majú byť uprednostnené len vtedy, ak sú efektívnejšie a lacnejšie. Na Slovensku sú však veľké teplárne väčšinou zastarané, takže toto neplatí.

Poslanci sa preto domnievajú, že sa týmto ustanovením obmedzujú ústavné práva ľudí pri narábaní s vlastným majetkom. Zároveň poslanec Eugen Jurzyca (SaS) avizoval, že sa obráti na Protimonopolný úrad (PMÚ) SR. Bude ho žiadať, aby zaujal jasné stanovisko k tomu, či mu neprekáža, že sa takto bráni konkurentom vstupovať na trh. "A bráni im v tom monopol," zdôraznil Jurzyca.

Za zmenu tohto zákona vznikla aj petícia ľudí. Organizátori petície sa chcú obrátiť na prezidenta SR Andreja Kisku a požiadať ho o právnu pomoc pri riešení tejto situácie. Dnes popoludní mu chcú petíciu odovzdať a požiadať ho, aby v tejto veci konal.