< sekcia Ekonomika

Organizácie žiadajú stiahnutie novely zákona o sociálnych službách

Protestné zhromaždenie Slovenskej katolíckej charity, Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb a ďalších organizácií, ktoré sa začalo 26. novembra 2013 pred budovou Národnej rady SR (NR SR) na Námestí A. Dubčeka v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Na podporenie svojich požiadaviek uskutočnili dnes v Bratislave zúčastnené organizácie verejné zhromaždenie pred budovou parlamentu.

Bratislava 26. novembra (TASR) - Niektoré zastupiteľské organizácie prijímateľov a poskytovateľov sociálnych služieb žiadajú stiahnuť novelu zákona o sociálnych službách z rokovania parlamentu. Materiál by mal byť odložený minimálne na jeden rok, počas ktorého by došlo k zásadnému zrevidovaniu jeho znenia.

"Myslíme si, že táto novela by mala byť stiahnutá z rokovania Národnej rady," vyhlásila na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) v SR Milada Dobrotková.

Okrem jej organizácie sa k výzve stiahnuť novú podobu zákona pripojili aj Združenie seniorských prijímateľov sociálnych služieb, Spišská katolícka charita a Slovenská katolícka charita (SKCH). Medzi ich hlavné požiadavky patrí, aby novela odstránila súčasnú nespravodlivosť vo financovaní seniorov a odkázaných občanov umiestnených u neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Takisto však žiadajú, aby už príspevok v odkázanosti nebol v kompetencii samospráv a aby sa stal obligatórnou dávkou zo štátneho rozpočtu.

Nové znenie novely by malo odstrániť diskrimináciu všetkých seniorov a odkázaných v zariadeniach sociálnych služieb. Zákon by mal preto zaviazať slovenské zdravotné poisťovne, aby uhrádzali zdravotnícke úkony vo všetkých typoch sociálnych zariadení. K úprave by však malo dôjsť aj v rámci decentralizácie zariadení rezidenčnej služby, najmä u verejných poskytovateľov.

V prípade, že sa predkladateľ zákona rozhodne materiál nestiahnuť, zástupcovia poskytovateľov a prijímateľov sociálnych služieb žiadajú, aby sa aspoň odložila účinnosť niektorých ustanovení. Ide napríklad o nariadenie, podľa ktorého sa nebudú môcť od januára 2014 umiestňovať v existujúcich domovoch sociálnych služieb seniori. Na podporenie svojich požiadaviek uskutočnili dnes v Bratislave zúčastnené organizácie verejné zhromaždenie pred budovou parlamentu. "Verejné zhromaždenie vidíme ako jedinú možnosť, ako riešiť našu situáciu," skonštatoval generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.


Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.