Ekonomika

P. MIHÓK: Čína patrí medzi kľúčových obchodných partnerov

TASR, 19. mája 2017 16:38

Čína má záujem o SR. Určite by, ako zdôraznil Mihók, mohla viac vyvážať do Číny.

Na snímke predseda SOPK Peter Mihók. Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Bratislava 19. mája (TASR) - Čínska ľudová republika patrí medzi kľúčových obchodných partnerov Slovenskej republiky na ázijskom kontinente a čo je veľmi dôležité, táto relácia má stále rastúci potenciál. Myslí si to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory a prvý čestný predseda Komory pre medzinárodný obchod Hodvábnej cesty Peter Mihók.

Ako povedal pre TASR, Čína sa výrazne zmenila a z hlavnej destinácie pre investorov z vyspelých krajín, ktorí masívne investovali v Číne, sa stala krajina, ktorá je dnes nielen veľkým vývozcom tovarov, ale aj vývozcom kapitálu. Patrí medzi kľúčových hráčov na kontinentoch i medzi lídrov globálnej ekonomiky.

"Čo sa týka Slovenska, na jednej strane sme sa stali veľkou destináciou pre čínske tovary rôzneho charakteru. Zatiaľ sa nám nepodarilo získať nejaké výrazné čínske investície. Samotní Číňania väčšiu pozornosť venujú väčším krajinám, najmä Poľsku, Rumunsku v rámci Európy, v poslednom čase je to tiež Česká republika, kde sa nastolili pomerne dobré politické vzťahy. A to tiež si treba uvedomiť v tomto kontexte, že Čína, aj keď dnes predstavuje trhovú ekonomiku, vplyv štátu na rozhodovanie firiem a štátna podpora určitých teritoriálnych destinácií je pre čínske firmy veľmi dôležitá. My sme sa do tejto pozície zatiaľ nedostali, aj keď v súčasnosti sa hovorí o viacerých investičných projektoch, ktoré by sa mali realizovať na území Slovenskej republiky. Ale to je otázka najbližšej budúcnosti," povedal Mihók.

"Pre nás má veľký význam spolupráca s Čínou v rámci tzv. projektu Hodvábnej cesty. Som veľmi rád, že SOPK sa veľmi intenzívne zapojila do projektu a minulý rok pri návšteve prezidenta komory pre medzinárodný obchod Hodvábnej cesty, pána Lu, sme podpísali prvú dohodu. Jednak sme sa stali členmi tejto komory a jednak sme podpísali dohodu, ktorá vytvára platformu pre tzv. e-silk road. To znamená elektronické spracovávanie trhov nielen ČĽR, ale aj ostatných krajín," zdôraznil.

Táto komora má v súčasnosti podpísaných vyše 30 dohôd obdobných ako má so Slovenskom. To vytvára, podľa predsedu SOPK, omnoho širší priestor ako má čínska ekonomika, keďže sú to krajiny, ktoré prechádzajú naprieč Áziou až do Európy.

"Urobili sme prvé fórum s predstaviteľmi tejto komory, kde sa prerokovali mnohé už aj konkrétne námety. Ide najmä o prepojenie a rozvoj nákladnej železničnej dopravy z Európy do Číny, nové technológie batérií, a to nielen do osobných áut na alternatívny pohon, ale aj nákladných automobilov."

Čína má záujem o SR. Určite by, ako zdôraznil Mihók, mohla viac vyvážať do Číny. "Myslíme si, že spracovanie čínskeho trhu by malo byť v trocha inej konštelácii ako robíme dnes, pretože na obrovský čínsky trh nestačí mať veľvyslanectvo v Pekingu s jedným detašovaným pracoviskom v Šanghaji. My sme predložili návrh tzv. satelitných obchodných centier v Číne, ale zatiaľ vo vládnych kruhoch to nenašlo odozvu," povedal.

Podľa Mihóka ostáva absolútne nevyužitým potenciálom cestovný ruch. Čína v súčasnosti predstavuje jeden z najväčších boomov z hľadiska pasívneho cestovného ruchu. Niekoľko sto miliónov Číňanov cestuje ročne do zahraničia, mnohí z nich do Európy. "U nás však pretrváva problém víz. Nevybudovanie vízových centier v ČĽR znamená, že títo turisti Slovensko obchádzajú," dodal Mihók.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:32

Priemerný počet a podiel vystavených slovenských výrobkov klesol
Podiel domácej produkcie na pultoch obchodných reťazcov je dlhodobo diskutovanou témou na Slovensku.

sk
dnes 16:12

Európsky preukaz poistenca nemusí pokryť všetky náklady na ošetrenie
Preto sa odporúča pripoistiť aj komerčne.

sk
dnes 16:05

Ridzoň: Ak podnikatelia chcú za pozemky veľa,treba hľadať iné riešenie
Keď je totiž podľa neho známe, že uskutočnenie kompenzačných opatrení je podmienkou stavby samotnej diaľnice D4, nahráva to neférovému správaniu niektorých podnikateľov.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac