Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

PAS: Centrá zdieľaných služieb podporí lepšie podnikateľské prostredie

Na archívnej snímke výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský. Foto: TASR - Martin Baumann

V zahraničí podľa prieskumu PAS pracuje vyše 300.000 občanov Slovenska, pričom každý rok opúšťa krajinu ďalších 30.000 mladých ľudí do 30 rokov.

Bratislava 16. júla (TASR) - Príchod a rozširovanie centier zdieľaných služieb na Slovensko možno podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) najlepšie podporiť zlepšením podnikateľského a právneho prostredia, vzdelávania a kvality života na Slovensku. "To pritiahne na Slovensko nových investorov a podporí vznik desaťtisícov nových pracovných miest," konštatoval výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský v analýze tohto odvetvia.

V zahraničí podľa prieskumu PAS pracuje vyše 300.000 občanov Slovenska, pričom každý rok opúšťa krajinu ďalších 30.000 mladých ľudí do 30 rokov. "Vrátili by sa podľa ich vyjadrení práve vtedy, ak by sa na Slovensku zvýšili platy a kvalita života," upozornil Kremský.

Zámery ministerstva hospodárstva podporiť centrá zdieľaných služieb PAS víta, ale ambíciu, aby v nich do roku 2020 vzniklo 20.000 pracovných miest, považuje za príliš slabú. "Týchto miest v službách môže vzniknúť oveľa viac, ak bude štát rozvoj služieb dostatočne a premyslene podporovať, nebude im klásť do cesty prekážky a zlepší podnikateľské prostredie v krajine," zdôraznil Kremský.

Centrá zdieľaných podnikových služieb slúžia pre nadnárodné spoločnosti, ktoré v nich napríklad zdieľajú administratívne či finančné služby pre svoje pobočky z viacerých regiónov.

Podľa koncepcie ministerstva hospodárstva zamestnávajú tieto centrá na Slovensku aktuálne takmer 30.000 ľudí a 90 % z nich sú občania Slovenska. "Ich vekový priemer bol vlani 32 rokov a priemerná mzda dosahuje 1660 eur," priblížil Kremský.

Podnikateľská aliancia tvrdí, že práve tieto centrá vytvárajú na Slovensku najviac nových pracovných príležitostí pre mladých ľudí. Oproti priemyslu sú pritom podstatne menej náchylné prepúšťať počas krízy.

Aj v súčasnom raste zamestnanosti služby výrazne vedú. Podľa Národnej banky Slovenska totiž najvýraznejšie rastie zamestnanosť v službách, potom v priemysle či obchode. "Pri podrobnejšom pohľade na vývoj zamestnanosti vidno, že slovenská ekonomika zaň môže ďakovať najmä službám. Podľa údajov štatistického úradu odvetvie trhových služieb už teraz ročne vytvára vyše 20.000 nových pracovných miest," vyčíslil Kremský.

Zároveň trhové a administratívne služby zamestnávajú podľa štatistického úradu už teraz vyše 70.000 ľudí spolu s ďalšími príbuznými odvetviami, ako sú infokomunikácie, finančné a realitné služby dávajú prácu takmer 200.000 najmä mladším ľuďom. "Práve preto je pribudnutie 20.000 nových pracovných miest v týchto odvetviach do roku 2020 veľmi chabou ambíciou. Slovensko by ich aspoň toľko malo vytvoriť každý rok," dodal Kremský.