< sekcia Ekonomika

Petrenko: Kyjev skonfiškoval Gazpromu aktíva na ukrajinskom území

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na základe rozhodnutia ukrajinských súdov má Gazprom zaplatiť pokutu vyše 6 miliárd USD (4,89 miliardy eur) za zneužitie dominantného postavenia na ukrajinskom trhu tranzitu plynu.

Kyjev 21. marca (TASR) - Ukrajina skonfiškovala všetky aktíva ruského plynárenského koncernu Gazprom na svojom území. Povedal to pre ukrajinské médiá ukrajinský minister spravodlivosti Pavlo Petrenko s tým, že štátny rozpočet tak získal okolo 100 miliónov hrivien (3,08 milióna eur).

Podľa agentúry Unian Ukrajina plánuje získať od Gazpromu niekoľko miliárd dolárov. "Zatiaľ sa nám podarilo získať časť z tejto sumy, všetko, čo patrilo Gazpromu na území Ukrajiny bolo zdokumentované, skonfiškované a presunuté do štátneho rozpočtu," povedal Petrenko s tým, že hodnota týchto aktív predstavuje vyše 100 miliónov hrivien.

Na základe rozhodnutia ukrajinských súdov má Gazprom zaplatiť pokutu vyše 6 miliárd USD (4,89 miliardy eur) za zneužitie dominantného postavenia na ukrajinskom trhu tranzitu plynu. Pokutu ešte v roku 2015 stanovil ukrajinský protimonopolný výbor. Súd sumu potvrdil, Gazprom sa následne proti rozhodnutiu prvostupňového súdu odvolal, ale v máji 2017 aj Najvyšší hospodársky súd Ukrajiny pokutu potvrdil. Odvtedy Ukrajina pracovala na skonfiškovaní aktív Gazpromu.

Petrenko zároveň dodal, že v súvislosti s rozhodnutím súdu sa vláda bude usilovať o naplnenie verdiktu aj v iných krajinách, s ktorými má Ukrajina "príslušné dohody". Čo sa týka nedávneho rozhodnutia arbitrážneho súdu v Štokholme, na základe ktorého má Gazprom vyplatiť ukrajinskému Naftogazu 2,56 miliardy USD, Petrenko uviedol, že ukrajinská firma robí potrebné kroky na získanie tejto sumy.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.