Ekonomika

Po ukončení práce v zahraničí si vyžiadajte potvrdenie o poistení

TASR, 5. septembra 2017 9:28

Úradníci odporúčajú občanom, ktorí si v zahraničí zarábajú ako brigádnici alebo zamestnanci, aby si pred odchodom z krajiny, v ktorej pracovali, priniesli späť na Slovensko potvrdenie o zamestnaní.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 5. septembra (TASR) - V tomto období sa mnoho občanov vracia späť na Slovensko z krajín Európskej únie, kam odišli za prácou na rôzne sezónne práce a brigády. Počas nich takíto brigádnici či zamestnanci podliehajú v oblasti sociálneho zabezpečenia právnym predpisom tej krajiny, v ktorej pracujú. Tam sú poistení a platia si aj poistné na sociálne poistenie.

"Odporúčame občanom, ktorí si v zahraničí zarábajú ako brigádnici alebo zamestnanci, aby si pred odchodom z krajiny, v ktorej pracovali, priniesli späť na Slovensko potvrdenie o zamestnaní, resp. o období sociálneho poistenia v danej krajine. Potvrdzujúcim dokladom môže byť napríklad formulár E 104 (potvrdenie obdobia nemocenského poistenia), prenosný dokument PD U1 (potvrdenie obdobia poistenia v nezamestnanosti), alebo aj pracovná zmluva. V budúcnosti im to môže výrazne pomôcť pri uplatňovaní si nárokov na jednotlivé dávky na Slovensku," radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Podľa neho platí totiž princíp, že dávka sa neuplatňuje automaticky v Sociálnej poisťovni na Slovensku, ale tam, kde naposledy pracovali, prípadne kde si platili poistné.

Preukázať výkon pracovnej činnosti v zahraničí, najmä letných brigád, v minulosti môže byť neskôr zložité. Preto je dôležité zaobstarať si jednotlivé potvrdenia o období sociálneho poistenia, ktoré občanom zjednodušia riešenie nárokov vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, ale aj k akejkoľvek inej inštitúcii ktoréhokoľvek členského štátu EÚ.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:02

Českí potravinári odmietajú tvrdenia o tuzemáku a rakovine
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín dospel k záveru, že rumová aróma v českom tuzemáku obsahuje karcinogénnu látku.

sk
včera 20:36

A. Sterling: USA vyvezú v roku 2017 hovädzie mäso za 7 mld. USD
Za uplynulých desať rokov vzrástol vývoz hovädzieho mäsa zo Spojených štátov o 271 % a iba za vlaňajšok o 20 %.

sk
včera 20:12

Ceny ropy sa menili len mierne, cena Brentu sa naďalej drží nad 56 USD
Zástupcovia členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a krajín mimo ropného kartelu sa zídu v piatok, pričom plánujú rokovať o prípadnom predĺžení platnosti dohody o obmedzovaní ťažby.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac