Ekonomika

PODKAMINER: Ak EÚ nezačne regulovať obchod medzi členmi, rozpadne sa

TASR, 18. novembra 2016 9:41

Keďže krajiny EÚ najviac obchodujú medzi sebou, tak prírastky sa dosahujú na úkor vlastných členov, čo je proti princípu solidarity, tvrdí ekonóm.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava/Viedeň 18. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) musí prijať reguláciu vzájomného obchodu, inak jej v budúcnosti hrozí rozpad. V rozhovore pre TASR to povedal ekonóm Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické porovnávanie Leon Podkaminer.

„Bolo by dobré prijať nové pravidlá, podobné maastrichtským, ktoré sú potrebné pre vstup do eurozóny. Spomínané nové pravidlá by zakotvili, že členské krajiny by nemohli dosahovať dlhodobé obchodné prírastky. Keďže krajiny EÚ najviac obchodujú medzi sebou, tak prírastky sa dosahujú na úkor vlastných členov, čo je proti princípu solidarity. Takáto politika typu, ochudobňuj svojho suseda, by mala byť zakázaná,“ upozornil Podkaminer.

Také opatrenie by bolo namierené proti Nemecku, pretože je dlhodobo svetovým lídrom vo veľkosti prebytku obchodnej bilancie, ktorý je vyšší ako 6 % z hrubého domáceho produktu, čo je výška odporúčaná Európskou komisiou. „Z dlhodobého hľadiska vysoké prebytky obchodnej bilancie škodia aj Nemecku. Ak si ich tovar majú kupovať chudobnejšie krajiny z juhu Európy, musia ich pritom aj financovať. Tým však prehlbujú dlhy krajín ako je Grécko, ktoré sa potom dostávajú do situácie, že je prakticky vylúčené, aby niekedy splatili všetky svoje dlhy. A tým sa problém dostáva späť k veriteľovi, ktorým je práve Nemecko,“ upozornil Podkaminer, ktorý si myslí, že obchodná politika Nemecka ohrozuje existenciu EÚ.

„Z dlhodobého hľadiska sú totiž len dve alternatívy, buď regulácia, alebo rozpad EÚ. Už v súčasnosti vidno, že krajiny ako Taliansko, Portugalsko, Španielsko či Grécko si uvedomujú, že euro a nemecká ekonomická politika ich môžu zruinovať,“ dodal Podkaminer.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:31

Vinohradníci bojujú so škorcami plynovými delami
Okrem škodcov ich trápia klimatické zmeny, ktoré majú vplyv na úrodu hrozna, budú z roka na rok výraznejšie, preto je potrebné sa na ne pripraviť.

sk
dnes 15:14

TV REPORTÁŽ: Eset odhalil novú špehovaciu kampaň
Tento spyware, teda škodlivý kód vytvorený na sledovanie, využíva spôsob infekcie, s ktorým sa doteraz bezpečnostná komunita nestretla.

sk
dnes 15:10

Do Dní otvorených dverí na bratislavskom letisku sa zapojili colníci
Počas Dňa otvorených dverí na bratislavskom letisku colníci ukázali aj rôzne zaistené suveníry, ktoré sa v minulosti snažili cestujúci doviezť na Slovensko napríklad aj z dovoleniek.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac