Ekonomika

Podnikateľka roka 2015 učila v Bruseli umeniu veľkonočných kraslíc

TASR, 13. marca 2016 12:51

Podujatie zorganizoval Bratislavský samosprávny kraj.

Ilustračné foto Foto: TASR - Roman Hanc
Brusel 13. marca (TASR) - Štát by sa mal viac starať o to, aby slovenské tradičné remeslá nevymreli. To je odkaz Podnikateľky roka 2015 Renáty Hermysovej, ktorá v sobotu (12. 3.) v Bruseli podporila priebeh tvorivých dielní so zameraním na slovenskú keramiku a drotárstvo. Podujatie zorganizoval Bratislavský samosprávny kraj.

Išlo o prvé zo série podujatí zameraných na slovenské tradičné remeslá a kultúrne tradície, ktoré budú realizované pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Hermysová získala v ankete časopisu Slovenska titul v odbore podnikateľka/živnostníčka. Do ankety ju nominovala jedna z jej hendikepovaných zamestnankýň. Komisia zhodnotila jej 25-ročnú prácu, zachovávanie tradičnej slovenskej keramiky a tiež zamestnávanie zdravotne postihnutých ľudí, čo trvá už šesť rokov.

Podnikateľka konštatovala, že v jej chránenej dielni prácu našlo šesť ľudí s vysokým stupňom zdravotného postihnutia, ktorí takto našli možnosť integrácie do väčšinovej spoločnosti."S týmito ľuďmi nie je ľahká práca, ale poteší, keď prídu ich rodičia a poďakujú za možnosť, že sa ich deti aj takto posúvajú ďalej," priznala Hermysová v rozhovore pre TASR.

Dodala, že jej hendikepovaní zamestnanci sa v dielni učia všetko, nielen tvorbe keramiky, ale aj tomu ako sa zaradiť do života, cestovať, jesť. "Zaraďujeme ich do úplne bežného života. Už sú to dospelí ľudia, ale so svojím hendikepom ako keby boli navždy deti," zdôraznila Hermysová.

Podnikateľka, ktorej výrobky nesú označenie Slovenská ľudová majolika R, uviedla, že s radosťou prijala ponuku BSK prezentovať slovenské výrobky v Bruseli a zúčastniť sa na tvorivej dielni, ktorá bola v sobotu doobeda venovaná deťom a poobede dospelým. O záujemcov nebola núdza, prišli nielen z Bruselu, ale aj z Luxemburgu. Najväčší záujme bol o prípravu sadrových veľkonočných vajíčok, ktoré si návštevníci sami odliali a následne vyfarbili.

Hermysová pripomenula, že nie je v Bruseli pracovne prvýkrát, už mala šancu vystavovať tu slovenskú majoliku na bruselskom turistickom veľtrhu, podobne to bolo vo Varšave, Berlíne či Kyjeve. So svojimi výrobkami dostala aj do Pekingu, kde slovenský stánok počas Olympijských hier ako jediný prezentoval toto remeslo.

Podľa jej slov by chcela viac prezentovať tradície Slovenska aj počas jeho polročného šéfovania v EÚ. To však nezáleží od nej, je to drahá záležitosť, ale priznala, že ide o vítanú príležitosť na prezentáciu kultúrneho dedičstva, ktoré sa musí zachovať.

K zachovaniu tohto dedičstva by chcela prispieť prostredníctvom svojej keramickej dielne, kde by v rámci duálneho vzdelávania mladí ľudia mohli praxovať a nadobúdať zručnosti, pričom bežnú výučbu by zaistila niektoré škola. Mladí ľudia by podľa nej našli aj iný zmysel života ako počítače.

"My potrebujeme zachovať dedičstvo našich otcov, lebo toto remeslo vymiera. Štát by si mal uvedomiť, že niečo také krásne ako máme my, už za pár rokov nebude mať kto robiť. Mladí ľudia by sa našli, keby boli podporení v tej tvorivej činnosti," uviedla v závere Hermysová.

Prečítajte si aj:

4. marca 2016 12:30

Podnikateľkou Slovenska 2015 sa stala Želmíra Komorechová
Súťaž Podnikateľka Slovenska každoročne vyhlasuje SBA. Je určená nielen pre začínajúce, ale aj pre už etablované podnikateľky. Podmienkou je, aby boli aktívne v biznise najmenej rok. video

sk
19. januára 2016 17:51

Prihlášky do súťaže Podnikateľka Slovenska sa podávajú do 5. februára
Ide už o 16. ročník súťaže.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:25

ANALÝZA: Pomalý rast odpočítateľných položiek zvyšuje daňové zaťaženie
Takéto zdanenie pritom ovplyvnilo daňové zaťaženie ľudí vo všetkých príjmových kategóriách.

sk
dnes 15:18

Švajčiarski manažéri zarábajú najviac v Európe
Vo Švajčiarsku sa oplatí byť šéfom koncernu. V roku 2015 tu šéfovia najväčších európskych spoločností zarobili v priemere 7,7 milióna eur.

sk
dnes 15:12

Zákazníci SSE-D vymenia ističe bez poplatkov za opätovné plombovanie
Odberateľ elektriny vypíše žiadosť, ktorá sa nachádza na webe spoločnosti a doručí ju distribútorovi.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac