Ekonomika

Podnikateľskí anjeli pomáhajú začínajúcim podnikateľom

TASR, 23. marca 2015 13:34

Zrealizované investície boli najmä z oblasti informačných technológií, energetiky a služieb.

Ilustračné foto Foto: TASR/Veronika Klusková
Bratislava 23. marca (TASR) - Podľa údajov prvej siete neformálnych investorov, ktorou je Klub podnikateľských anjelov Slovenska (KPAS), sa naň od jeho vzniku v roku 2011 do konca roku 2014 obrátilo 828 záujemcov o kapitál. Z nich 97 prešlo kvalitatívnym filtrom a prezentovalo svoj projekt investorom združeným v jeho sieti.

Ako uviedol pre TASR manažér KPAS Vladimír Jakubec, časť z projektov bola dotiahnutá do úspešnej investície, na ktorej sa konkrétny investor so startupom dohodli. Zrealizované investície boli najmä z oblasti informačných technológií, energetiky a služieb.

Príležitosť získať investora pre svoj projekt dostalo 40 podnikateľov Slovak Venture Capital Forum, ktoré sa uskutočnilo v závere minulého týždňa v Bratislave, prinieslo mladým firmám reálnu príležitosť osloviť investora. Na investičnom fóre, ktoré organizovala SLOVCA (Slovak Venture Capital and Private Equity Association) spolu s partnermi, sa zúčastnili okrem podnikateľov hľadajúcich investora aj viac ako dve desiatky investorov zo Slovenskej republiky a Českej republiky.

Na podujatí sa stretli s desiatkami slovenských startupov, z ktorých takmer dvadsiatka svoje projekty aj verejne prezentovala. Z hľadiska sektorov aj na tomto investičnom fóre dominovali projekty z oblasti IT technológií, ktorých aplikácie nachádzajú využitie v mnohých odvetviach hospodárstva.

Za investorskú komunitu sa na akcii zúčastnili zástupcovia venture kapitálových fondov CREDO Ventures, Fond inovácií a technológií, Enterprise Investors a mnohí individuálni investori združení v Klube podnikateľských anjelov Slovenska, ktorý je prvou slovenskou sieťou neformálnych investorov.

Podnikateľskí anjeli sú individuálni investori využívajúci vlastný kapitál na financovanie malých a stredných podnikov s výrazným rastovým potenciálom. Títo investori vypĺňajú medzeru v možnostiach financovania mladých firiem, keďže často investujú do podnikateľských projektov v skorých štádiách, keď ešte netvoria žiadne tržby a je pre ne obzvlášť náročné získať akékoľvek zdroje na podnikanie.

"Startupov, za ktorými by stál dobre pripravený tím zakladateľov, je dnes na Slovensku ešte stále málo a sú často nepripravené na sumy, ku ktorým sa môžu pomerne ľahko dostať. Je dôležité podporovať ekosystém, ktorého nevyhnutnou súčasťou sú anjelské investorské siete, ale zároveň myslieť na rozvoj podnikateľských a startupových zručností celkovo – už v rámci vzdelávania na školách," uviedol pre TASR prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec.

Prečítajte si aj:

10. marca 2015 18:51

Začínajúcim podnikateľkám pomáhajú banky aj súkromní investori
O niektorých možnostiach sa hovorilo na dnešnej konferencii v Bratislave, ktorá sa zaoberala podnikaním žien a zosúladením pracovného a rodinného života.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:32

D. Davis: Británia zaplatí iba vtedy, ak dostane dohodu o obchode
Britský minister pre brexit rozbil ilúziu, že Londýn je pripravený hrať podľa pravidiel EÚ, pokiaľ ide o účet za rozvod.

sk
dnes 12:27

Šéf chicagského Fedu: Úrokové sadzby nesmieme zvýšiť predčasne
Evans v pondelok povedal, že síce súhlasí so svojimi kolegami ohľadom postupného sprísňovania menovej politiky. Najprv sú však podľa neho potrebné jasné signály zrýchľovania inflácie.

sk
dnes 12:19

Svetová ekonomika aj napriek mnohým rizikám solídne rastie
Medzinárodný menový fond v prognóze zverejnenej v júli očakával, že globálna ekonomika v tomto roku expanduje o 3,5 % a v roku 2018 o 3,6 %. Vlani svetová ekonomika vzrástla o 3,2 %.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac