Ekonomika

Poslanci ratifikovali novú európsku fiškálnu zmluvu

TASR, 18. decembra 2012 12:11

Zmluvnými stranami sú členské štáty eurozóny, ako aj ďalšie štáty Európskej únie (EÚ), ktoré sa k nej rozhodnú pristúpiť.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 18. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes takmer jednohlasne súhlasili s pristúpením Slovenska k novej európskej fiškálnej dohode, tzv. Zmluve o stabilite, koordinácii a správe v hospodárskej a menovej únii. Zo 141 prítomných zákonodarcov za ňu hlasovalo 138. Dohoda schválená európskymi lídrami ešte v januári tohto roka sprísňuje fiškálne pravidlá pre jej signatárov. Medzinárodnú zmluvu ešte musí podpísať prezident SR Ivan Gašparovič.

Nedodržanie fiškálnej zmluvy bude môcť SR napadnúť na Súdnom dvore EÚAk vzniknú oprávnené domnienky, že niektorý z členských štátov porušil povinnosti vyplývajúce z novej európskej fiškálnej zmluvy, Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR na základe podnetu Ministerstva financií (MF) SR a po predchádzajúcom schválení vládou predloží takýto podnet na Súdny dvor EÚ. Vyplýva to z návrhu zákona o pôsobnosti orgánov SR pri zabezpečovaní rozpočtovej zodpovednosti v EÚ, ktorý dnes posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Nová právna norma nadväzuje na pristúpenie Slovenska k zmluve o stabilite, koordinácii a správe v hospodárskej a menovej únii, ktorá dopĺňa zriadenie Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). Súhlas s fiškálnou zmluvou, ktorá zavádza viaceré preventívne opatrenia s cieľom zabrániť budúcim dlhovým problémom jednotlivých krajín, je podmienkou na prípadné čerpanie pomoci z trvalého eurovalu. Pristúpili k nej všetky členské krajiny EÚ s výnimkou Veľkej Británie a Českej republiky, v súčasnosti v jednotlivých štátoch prebieha ratifikačný proces.

Nový zákon stanovuje, že na pravidelnom rokovaní lídrov eurozóny, ktoré sa týkajú základných pravidiel a budúcej spolupráce, zastupuje Slovensko predseda vlády. Ten následne informuje vládu SR o prijatých záveroch a spoločných postupoch v oblasti rozpočtovej a hospodárskej politiky. Takisto vznikne povinnosť MF SR predkladať Rade EÚ a Európskej komisii (EK) programy rozpočtového a ekonomického partnerstva, ako aj predbežné správy o plánoch vydávania štátnych dlhopisov.
Zmluvné strany dohody, ktorú uzatvorili všetky členské krajiny EÚ s výnimkou Veľkej Británie a Českej republiky, sa zaväzujú hospodáriť s vyrovnaným alebo prebytkovým rozpočtom verejnej správy, pričom ročný štrukturálny deficit môže dosiahnuť maximálne 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ak je verejný dlh výrazne pod 60 % HDP a riziká spojené s dlhodobou udržateľnosťou verejných financií sú nízke, limit štrukturálneho deficitu sa posúva na najviac 1 % HDP.

Ak členský štát poruší tieto pravidlá, jedna alebo viacero ostatných zmluvných krajín predloží túto záležitosť Európskemu súdnemu dvoru (ESD), ktorého rozsudok je záväzný. Ak ho žalovaný nebude rešpektovať, iná zmluvná strana sa môže na súdnom dvore domáhať uloženia sankcií. Takáto sankcia však musí byť podľa zmluvy primeraná a nesmie presahovať 0,1 % HDP krajiny.

Verejný dlh štátov, ktoré pristúpia k novej dohode, by nemal prekročiť 60 % HDP. Ak už túto hranicu presiahol, krajina by mala znižovať svoj dlh o jednu dvadsatinu rozdielu voči referenčnej hodnote ročne. Zmluvné strany majú tiež v predstihu informovať európske inštitúcie o pripravovaných emisiách štátnych dlhopisov a pokladničných poukážok.

Nová fiškálna zmluva bude prepojená s Európskym stabilizačným mechanizmom (ESM), ktorý začal fungovať na jeseň tohto roka. Poskytnutie akejkoľvek pomoci z trvalého eurovalu totiž bude viazané práve na ratifikáciu a zapracovanie zmluvy do vnútroštátnej legislatívy žiadateľského štátu.

Zmluvnými stranami sú členské štáty eurozóny, ako aj ďalšie štáty Európskej únie (EÚ), ktoré sa k nej rozhodnú pristúpiť. Platiť bude, ak ju ratifikuje minimálne 12 krajín, ktorých menou je euro. Pri naplnení tejto podmienky je dátum účinnosti stanovený pevne na 1. januára 2013. Zmluva neobsahuje možnosť odstúpenia od nej.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 13:47

Francúzski dodávatelia pre letecký priemysel Safran a Zodiac sa zlúčia
Po fúzii vznikne firma a tržbami vo výške 21 miliárd eur, ktorá bude v niektorých oblastiach leteckého priemyslu patriť k lídrom na trhu, uviedli dnes oba koncerny.

sk
dnes 13:41

Čínska firma je sponzorom Medzinárodného olympijského výboru
Trinástym hlavným sponzorom Medzinárodného olympijského výboru sa stala čínska spoločnosť Alibaba Group.

sk
dnes 13:35

RUSKÝ ÚSTAVNÝ SÚD: Verdikt v kauze Jukos je v rozpore s ústavou
Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva sa týkalo vyplatenia kompenzácii vo výške 1,8 miliardy eur bývalým akcionárom spoločnosti Jukos.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac