Ekonomika

POZOR: Cestovné poriadky vlakov sa od dnešného dňa upravujú

TASR, 28. februára 2016 12:21

Meniť sa budú odchody a príchody osobných vlakov na siedmich regionálnych vlakových linkách.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 28. februára (TASR) – Na železnici sa upravujú od dnešného dňa cestovné poriadky. Ľudia, ktorí dochádzajú vlakom do práce či do školy, by si preto mali skontrolovať, či nenastali zmeny aj pri ich spojoch.

Najviac noviniek zavádza od dnešného dňa štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a to v diaľkovej aj regionálnej doprave. Napríklad na východnom Slovensku chce dopravca zabezpečiť lepšiu nadväznosť na piatkové a nedeľné posilové rýchliky spájajúce východ krajiny s Bratislavou.

ZSSK tak upravuje odchody a príchody osobných vlakov na siedmich regionálnych vlakových linkách. "Nové alebo upravené prípoje k rýchlikom Šarišan alebo Chopok čakajú cestujúcich na trasách do Lipian, Prešova, Humenného, Medzilaboriec, Bardejova, Čiernej nad Tisou a Stakčína," vymenovala hovorkyňa spoločnosti Jana Morháčová.

Zároveň sa zrušením komerčných InterCity (IC) vlakov zvýšila priepustnosť tratí. Preto budú mať niektoré osobné vlaky na trati Žilina – Košice kratší jazdný čas, keďže nebude potrebné dávať prednosť vlakom vyššej kategórie. Napríklad večerný osobný vlak zo Žiliny do Liptovského Mikuláša sa zbaví státia v Ružomberku a do Liptovského Mikuláša príde o 18 minút skôr.

Na trati medzi Bratislavou a Žilinou sa však naopak jazdné časy niektorých diaľkových i regionálnych vlakov predĺžia. Dôvodom sú výlukové práce medzi stanicami Žilina a Dolný Hričov, ktoré uskutočňuje správca dopravnej cesty – Železnice Slovenskej republiky.

Novinky nastanú aj v oblasti stredného Slovenska. ZSSK vyhovela požiadavkám obyvateľov obcí Hronsek a Veľká Lúka v okresoch Banská Bystrica a Zvolen a chce im zlepšiť cestovanie cez víkend. Vo Zvolene tak vzniknú prípoje medzi vlakmi z Kremnice do Zvolena a zo Zvolena do Banskej Bystrice alebo medzi vlakmi z Banskej Bystrice do Zvolena a zo Zvolena do Novej Bane.

Súčasne sa predĺži jeden pár regionálnych expresov medzi Zvolenom a Žilinou o ďalší vozeň. Počet miest na sedenie sa tiež zvýši aj vo vyťažených dňoch vo vlakoch medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štiavnicou.

V rámci úprav cestovného poriadku na západnom Slovensku, napríklad ZSSK zjednocuje zastavovanie regionálnych expresov tak, že všetky budú stáť v stanici Devínska Nová Ves a žiaden nezastaví v Zohore. Tiež regionálny expres Pezinčan, ktorý v súčasnosti premával len z Bratislavy do Pezinka, pôjde po novom až do Trenčína. Vlak má odchod z Bratislavy o 15.39 h a do Trenčína príde o 17.18 h.

V prípade medzištátnej dopravy bude po novom nočný lôžkový vozeň z Prahy do Banskej Bystrice jazdiť až do Zvolena. V pracovných dňoch bude mať príchod do Zvolena o 8.21 h, počas víkendov a štátnych sviatkov o 8.50 h.

Súkromný dopravca Leo Express predĺži od dnešného dňa svoj vlak číslo 1367 zo Spišskej Novej Vsi do Prešova a zároveň pridáva nový vlak na trati Prešov – Košice. Spoločnosť tiež ruší vlak zo Spišskej Novej Vsi do Prahy, tento však nahrádza novým párom vlakov z Košíc do Prešova a z Prešova do Prahy.

V prípade dopravcu RegioJet výraznejšie zmeny nenastanú. Spoločnosť v novom cestovnom poriadku zrušila tri páry vlakov, ktoré odriekala už od 17. decembra minulého roku. Novinkou je, že vlak číslo 4306 bude zastavovať na zastávke Rovinka na znamenie.

Zároveň ŽSR ohlásila aj príchod nového dopravcu na slovenské koľajnice. Je ním spoločnosť Arriva Slovensko, ktorá začne svoje vlaky vypravovať od 5. marca tohto roku. Dopravca bude prevádzkovať jeden pár vlakov týždenne na trase z Prahy cez Vlársky průsmyk do Trenčína.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 11:28

Študent-brigádnik nemá voči Sociálnej poisťovni povinnosti
Povinnosť odvádzať poistné za študenta plní zamestnávateľ.

sk
dnes 11:18

Šéf talianskeho UniCreditu bol nútený vzdať sa funkcie
Federico Ghizzoni viedol ústav posledných šesť rokov.

sk
dnes 8:36

Ceny ropy dnes klesli
Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 30 centov.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac