Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Ekonomika

Pri daňových priznaniach netreba podceniť oblasť transferových cien

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Oproti minulosti tiež narástol počet kontrol daní z príjmov právnických osôb a dôraz na kontroly v oblasti transferového oceňovania s vysokou dorubenou daňou.

Bratislava 15. apríla (TASR) - Oblasť nastavenia transferových cien v rámci skupiny firiem netreba podceniť. Zdokumentovanie týchto transakcií v dokumentácii je pre firmy zásadné a na správne účtovanie transferového oceňovania sa v poslednom období zamerala aj Finančná správa SR. Upozornila na to medzinárodná poradenská spoločnosť Grant Thornton.

Partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Silvia Hallová zároveň uviedla, že je potrebné aj podloženie benchmarkovou analýzou a ďalšími dôkazmi v závislosti od oblasti podnikania. Daňová správa sa podľa spoločnosti viac sústredí na stratové firmy a transferové oceňovanie. Zároveň sa podľa nej daňové úrady postupne profesionalizujú a vo väčšej miere začínajú pracovať s dátami.

Oproti minulosti tiež narástol počet kontrol daní z príjmov právnických osôb a dôraz na kontroly v oblasti transferového oceňovania s vysokou dorubenou daňou. Grant Thornton však upozornil, že slabým miestom zostáva nedostatok odborníkov, a to najmä na vyťažených bratislavských daňových úradoch.

Finančná správa sa zároveň viac zameriava na stratové spoločnosti v rámci nadnárodných skupín pôsobiacich na Slovensku. "Tieto firmy dnes dostávajú výzvy na vysvetlenie transfer pricing metodiky a dôvodov vykázania účtovnej straty, pričom finančné úrady neraz prídu aj na miestne zisťovania, kde sa pýtajú na fungovanie slovenských spoločnosti alebo organizačných zložiek v rámci skupiny a celkovú organizačnú štruktúru. Po miestnom zisťovaní daňový úrad zvykne otvoriť daňovú kontrolu. Pripravenosť v tejto oblasti je preto na mieste," priblížila Hallová.

Výročná správa finančnej správy za rok 2021 uvádza, že zo všetkých daňových kontrol sa 61 % zameralo na daň z pridanej hodnoty, kým na daň z príjmov právnických osôb cielilo 35 % zrealizovaných daňových kontrol. "Podľa toho, čo sme videli u klientov v minulom roku, sa pomer ďalej posúval v prospech kontrol daní z príjmov. Tento vývoj je jednoznačným pozitívom, keďže v minulosti túto oblasť kontroly daňové úrady vyslovene zanedbávali," zhodnotila Hallová.