Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Ekonomika

Banky opäť zavádzajú pre klientov poplatok za vklad v hotovosti

Foto: Andrej Galica

Klienti by sa mali zaujímať o možnosť zmeny svojho bežného účtu na účet za tri eurá, ktorý majú zo zákona v ponuke všetky banky.

Bratislava 10. marca (TASR) - Niektoré banky na Slovensku opätovne zavádzajú pre svojich klientov poplatok za vklad v hotovosti, upozorňuje Ministerstvo financií (MF) SR. Odporúča preto klientom, aby sa zaujímali o možnosť zmeny svojho bežného účtu na účet za tri eurá, ktorý majú zo zákona v ponuke všetky banky. "Pri využívaní tohto účtu klienti nemusia platiť napríklad za vklad či výber hotovosti, alebo ďalšie poplatky," zdôraznil rezort financií.

Ide o tzv. štandardný účet alebo platobný účet so základnými funkciami, ktorý je maximálne za 3 eurá mesačne. "Každý klient banky má možnosť otvoriť si takýto účet. Stačí na pobočke predložiť čestné vyhlásenie, že nemá žiaden ďalší platobný účet. Môže mať však termínovaný vklad, vkladnú knižku, sporiaci účet či stavebné sporenie," priblížilo ministerstvo.

Štandardný účet ponúka ľuďom všetky operácie, ktoré bežne v banke využívajú. Obsahom tohto účtu sú platobné operácie v neobmedzenom rozsahu, kedy je možné vkladať a vyberať hotovosť v eurách v pobočke banky, ako aj prostredníctvom bankomatov. "Štandardný účet rovnako ponúka aj neobmedzené pohyby na účte, vrátane trvalých príkazov a inkás. Taktiež je súčasťou elektronické bankovníctvo, či platby prostredníctvom debetnej karty a obnova tejto karty po skončení jej platnosti," doplnil rezort.

Pre vybranú skupinu ľudí s čistým mesačným príjmom do 400 eur je zo zákona určený druhý produkt, ktorým je účet zadarmo, alebo tzv. základný bankový produkt za 0 eur. Okrem stanoveného obmedzenia príjmu nesmie mať klient ani žiaden ďalší platobný účet okrem termínovaného vkladu, vkladnej knižky, sporiaceho účtu či stavebného sporenia.

Všetky informácie k týmto účtom sú zverejnené na stránke www.fininfo.sk. Banky musia rovnako poskytnúť informácie o týchto účtoch svojim klientom. "Na svojich webových stránkach ich uvádzajú väčšinou pod označením legislatívne účty, je teda na klientoch, aby sa o tieto účty zaujímali a aktívne si ich na svojich pobočkách pýtali," dodáva ministerstvo financií.