< sekcia Ekonomika

Bombardier prepustí 5000 zamestnancov, predá niektoré vedľajšie aktíva

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prepúšťanie, ktoré sa dotkne celkovo 7 % pracovnej sily spoločnosti, sa bude koncentrovať na oblasť výroby lietadiel.

Montreal 8. novembra (TASR) - Kanadský výrobca lietadiel a vlakov Bombardier oznámil vo štvrtok, že do roka, prípadne 18 mesiacov zruší vo svete 5000 pracovných miest. Zároveň dodal, že predá niektoré vedľajšie aktíva, medzi nimi program výroby turbovrtuľových lietadiel Q Series.

Ako uviedol pre agentúru AFP hovorca spoločnosti Simon Letendre, prepúšťanie, ktoré sa dotkne celkovo 7 % pracovnej sily spoločnosti, sa bude koncentrovať na oblasť výroby lietadiel. Z celkovo 5000 pozícií 3000 bude zrušených v Kanade. Od roku 2015 musela firma zrušiť v divízii lietadiel aj vlakov v celom svete viac než 15.000 pracovných miest.

Spoločnosť zverejnila reštrukturalizačný plán po tom, ako uviedla výsledky za 3. kvartál, v ktorom sa vrátila do zisku, napriek poklesu tržieb. Ako uviedla, v 3. štvrťroku dosiahla čistý zisk 167 miliónov USD (146,18 milióna eur), zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka evidovala stratu 11 miliónov USD.

Bez započítania jednorazových položiek dosiahol zisk Bombardieru na akciu 4 centy a prekonal tak očakávania trhov. Tie počítali s upraveným ziskom na akciu na úrovni 2 centy. Tržby však klesli o 5 % na 3,6 miliardy USD. Firma preto aj upravila odhad tržieb za celý rok 2018. Očakáva, že dosiahnu okolo 16,5 miliardy USD, čo je na dolnej hranici pôvodne stanoveného rozpätia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.