Ekonomika

Pripravujú sa podmienky pre centrá podnikových služieb, tvrdí Chovanec

TASR, 28. januára 2016 18:56

Ministerstvo na podnet americkej obchodnej komory pripravilo akčný plán, ktorý popisuje súčasný stav centier podnikových služieb v SR.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec Foto: TASR
Bratislava 28. januára (TASR) – Centrá podnikových služieb pôsobiace na Slovensku si začínajú získavať pozornosť vlády. Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s Americkou obchodnou komorou na Slovensku totiž pripravujú materiál, ktorý má zlepšiť podmienky na podnikanie v tomto novom odvetví ekonomiky. Zámer predstavil štátny tajomník rezortu Rastislav Chovanec na dnešnej medzinárodnej konferencii o investíciách v Bratislave.

"Z nášho pohľadu ide o veľmi zaujímavý segment hospodárstva, ktorý doplňuje tradičnú priemyselnú výrobu. Sú to služby s vysokou pridanou hodnotou, kde sú zamestnaní hlavne mladí ľudia, ktorí pracujú za relatívne vyššiu mzdu niekde na úrovni 1300 až 1400 eur. Je to segment, ktorý veľmi rýchlo rastie," uviedol Chovanec. Ako dodal, centrá poskytujú služby ako účtovníctvo, personalistika či technická podpora, a to buď pre tretie strany, alebo pre svoju materskú spoločnosť.

Ministerstvo na podnet americkej obchodnej komory pripravilo akčný plán, ktorý popisuje súčasný stav centier podnikových služieb v SR. "Pracujeme so 17 novými opatreniami, ktoré by mali zjednodušiť podnikanie pre tieto spoločnosti. Ide o to, aby sa zjednodušili niektoré administratívne podmienky pre rozvoj týchto firiem, alebo aby sme dokázali v spolupráci so školami vytvoriť študijné odbory alebo špecifické programy práve pre budúcich zamestnancov týchto centier," opísal Chovanec.

Na vypracovaní koncepcie sa podieľajú aj rezorty vnútra, školstva a práce. Materiál by mal byť podľa štátneho tajomníka hotový v priebehu mesiaca. "Opatrenia budú nastavené od tých najjednoduchších, kde bude ľahká administratívna zmena alebo možno len zmena myslenia niektorých ľudí, až po tie, ktoré budú mať vplyv aj na legislatívu. Verím, že v priebehu budúceho roka dokážeme všetky tieto opatrenia schváliť," avizoval.

Chovanec vyčíslil, že do roku 2020 by malo na Slovensku v tejto oblasti vzniknúť asi 20.000 nových pracovných miest. Americká obchodná komora dnes združuje 23 centier podnikových služieb, ktoré zamestnávajú viac ako 25.000 ľudí, z toho približne 75 % s vysokoškolským vzdelaním. Podľa štatistík Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) by malo v tomto sektore pracovať až 40.000 zamestnancov.

Gabriel Galgóci z Business Service Center Forum pôsobiaceho v rámci americkej obchodnej komory je presvedčený, že Slovensko má množstvo mladých talentovaných ľudí, ktorí sú ochotní rásť a tieto centrá im umožňujú pracovať s kolegami aj z iných krajín. "Možnosť ísť pracovať na centrálu a získať skúsenosti mimo Slovenska, je veľmi atraktívna pre mladých ľudí, absolventov vysokých škôl," domnieva sa.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 21:47

Nemecko smie použiť štátnu podporu pri odstavovaní uhoľných elektrární
Podpora sa týka ôsmich hnedouhoľných elektrární.

sk
včera 20:48

Autám v USA nečakane explodujú airbagy, za poruchou je japonská firma
Kvôli airbagom od firmy Takata má problém viacero automobiliek.

sk
včera 18:47

Rusko chce embargo na európske potraviny predĺžiť do roka 2017
Zoznam zakázaných potravín sa však nezmenil.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac