< sekcia Ekonomika

Produkcia priemyslu v eurozóne aj v EÚ v máji vzrástla

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Soukup

V máji 2018 sa výkon priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov v regióne, ktorý zaviedol euro, medzimesačne zvýšil o 1,3 % a v EÚ o 1,2 %.

Luxemburg 12. júla (TASR) - Priemysel v eurozóne aj v Európskej únii (EÚ) v máji ožil a jeho produkcia po aprílovom poklese vzrástla. Oznámil to vo štvrtok európsky štatistický úrad Eurostat.

Z prvého odhadu Eurostatu vyplýva, že v máji 2018 sa výkon priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov v regióne, ktorý zaviedol euro, medzimesačne zvýšil o 1,3 % a v EÚ o 1,2 %. V apríli pritom klesla priemyselná výroba v oboch zónach o 0,8 %.

V medziročnom porovnaní objem priemyselnej výroby v máji v oboch zónach vzrástol o 2,4 %.

Motorom medzimesačného nárastu priemyselnej produkcie v eurozóne bolo v máji zvýšenie výroby tovaru dlhodobej aj krátkodobej spotreby o 2,1 %, polotovarov o 1,6 %, kapitálových produktov o 0,7 % a energie o 0,5 %.

V celej EÚ stúpla v máji výroba tovarov dlhodobej spotreby o 2 %, krátkodobej spotreby o 1,7 %, polotovarov o 1,6 % a kapitálových tovarov o 0,6 %, zatiaľ čo výroba energií klesla o 0,1 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých májové údaje má Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný nárast priemyselnej produkcie zaznamenali v Litve (11,6 %), Švédsku (3,4 %) a Írsku (3,2 %) a najstrmší pokles v Dánsku (-2,8 %) a Portugalsko (-2 %).

V medziročnom porovnaní sa v eurozóne v máji zvýšili najstrmšie výroba kapitálových tovarov (3,9 %), produktov krátkodobej spotreby (2,4 %) a polotovarov (2,3 %). Výroba tovarov dlhodobej spotreby však klesla o 0,2 % a energií o 1 %.

Aj v EÚ stúpla v máji medziročne najviac produkcia kapitálových tovarov (3,7 %), nasledovali polotovary (2,2 %), tovary krátkodobej spotreby (2 %) a dlhodobej spotreby (1,4 %), kým produkcia energií klesla o 0,8 %.

Najprudší medziročný rast priemyselnej produkcie nahlásili Poľsko (7,8 %), Írsko (7,3 %) a Slovinsko (5,9 %) a najväčší pokles Malta (-6,3 %), Dánsko (-3,3 %) a Portugalsko (-2,6 %).

Údaje zo Slovenska nemá Eurostat zatiaľ k dispozícii.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.