< sekcia Ekonomika

Rakúsko bude v roku 2018 potrebovať o štvrtinu menej nového kapitálu

Rakúska vlajka. Foto: TASR/AP

Dlhová služba Rakúska sa v budúcom roku môže dostať na úroveň pred rokom 2016. Väčšina nového plánovaného kapitálu sa použije na umorenie splatných štátnych dlhopisov.

Viedeň 15. decembra (TASR) - Rakúsko bude v roku 2018 potrebovať o štvrtinu menej nového kapitálu než v tomto roku. Spolková finančná agentúra (OeBFA) plánuje pre budúci rok nové emisie v hodnote 27 až 30 miliárd eur, čo je o 10 miliárd eur menej než v tomto roku.

Roky 2017 a 2016 patria z hľadiska nového zadlžovania medzi rekordné. V tomto roku len osem miliárd eur získala KA Finanz, ktorá zodpovedá za odbúranie nedobytných úverov banky Kommunalkredit. Vlani si tri miliardy eur vyžiadala inštitúcia Heta, ktorá plní rovnakú funkciu pre Hypo Alpe Adria. Problémy Hypo Alpe Adria pohltili 31 miliárd eur, náklady sa tým však nekončia. Prvé platby totiž veritelia dostanú v júli budúceho roka.

Dlhová služba Rakúska sa v budúcom roku môže dostať na úroveň pred rokom 2016. Väčšina nového plánovaného kapitálu sa použije na umorenie splatných štátnych dlhopisov, konkrétne ide o sumu 25 miliárd eur. Čerstvý kapitál chce Rakúsko získať najmä emisiami dlhopisov, finančný plán OeBFA hovorí o sume 20 až 23 miliárd eur. Zvyšných sedem miliárd eur chce krajina získať inými nástrojmi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.