Ekonomika

Toto všetko vám hrozí, ak prenajímate byt nelegálne

Tablet TV, 16. apríla 2017 8:36

Mnoho vlastníkov bytov ich prenajíma neoficiálne, aby sa tak vyhli povinnosti platiť daň z príjmu.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 16. marca (TABLET.TV) – Na Slovensku sa prenajímajú najviac jednoizbové byty. Výška prenájmu sa odvíja od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza a samozrejme aj od jej rozlohy.
V súčasnosti sa ceny prenájmov jednoizbových bytov pohybujú (vrátane energií) od 240 eur v Banskobystrickom a Prešovskom, po približne 400 eur v Bratislavskom kraji.

Mnoho vlastníkov bytov ich prenajíma bez toho, aby sa zaregistrovali na daňovom úrade. Tým sa vystavujú riziku možných sankcií vo výške od 60 do 20 tisíc eur.

Ak fyzická osoba dosiahne v zdaňovacom období, ktorým je kalendárny rok, príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v úhrne do 500 eur, nemá povinnosť ich uvádzať v daňovom priznaní a zdaňovať ich.

Príjmy z prenájmu nehnuteľností v sume presahujúcej 500 eur sa u fyzickej osoby považujú za zdaniteľné príjmy, a ak úhrn všetkých zdaniteľných príjmov daňovníka v príslušnom zdaňovacom období presiahne sumu 1901,67 eur, vzniká tejto fyzickej osobe povinnosť podať daňové priznanie a zdaňovať dosiahnuté príjmy.

Na Slovensku býva vo vlastnej nehnuteľnosti až 80% ľudí, čo je európsky nadpriemer. Podľa údajov z roku 2013 je priemer pre eurozónu 40%.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:55

FIĽO: Chceme zvýšiť produkciu a investovať do papierní v Slavošovciach
História výroby papiera v Slavošovciach sa datuje do roku 1817, keď bol miestny chátrajúci hámor prestavaný na papierenský mlyn.

sk
dnes 16:49

Piaty deň štrajku vo Volkswagene. Smerujeme k dohode, tvrdia odborári
Odborári predostreli zamestnávateľovi návrh, ktorý počíta s rovnakými financiami ako doteraz, no podniku navyše dokázali ušetriť peniaze.

sk
dnes 16:33

V Rimavskej Bani komunikujú s občanmi viacerými elektronickými formami
Starostka, ktorá predtým pôsobila v IT oblasti a technológie sú jej podľa vlastných slov blízke, sama vytvorila aj novú obecnú stránku a osobne ju i spravuje.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac