Ekonomika

Toto všetko vám hrozí, ak prenajímate byt nelegálne

Tablet TV, 16. apríla 2017 8:36

Mnoho vlastníkov bytov ich prenajíma neoficiálne, aby sa tak vyhli povinnosti platiť daň z príjmu.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 16. marca (TABLET.TV) – Na Slovensku sa prenajímajú najviac jednoizbové byty. Výška prenájmu sa odvíja od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza a samozrejme aj od jej rozlohy.
V súčasnosti sa ceny prenájmov jednoizbových bytov pohybujú (vrátane energií) od 240 eur v Banskobystrickom a Prešovskom, po približne 400 eur v Bratislavskom kraji.

Mnoho vlastníkov bytov ich prenajíma bez toho, aby sa zaregistrovali na daňovom úrade. Tým sa vystavujú riziku možných sankcií vo výške od 60 do 20 tisíc eur.

Ak fyzická osoba dosiahne v zdaňovacom období, ktorým je kalendárny rok, príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v úhrne do 500 eur, nemá povinnosť ich uvádzať v daňovom priznaní a zdaňovať ich.

Príjmy z prenájmu nehnuteľností v sume presahujúcej 500 eur sa u fyzickej osoby považujú za zdaniteľné príjmy, a ak úhrn všetkých zdaniteľných príjmov daňovníka v príslušnom zdaňovacom období presiahne sumu 1901,67 eur, vzniká tejto fyzickej osobe povinnosť podať daňové priznanie a zdaňovať dosiahnuté príjmy.

Na Slovensku býva vo vlastnej nehnuteľnosti až 80% ľudí, čo je európsky nadpriemer. Podľa údajov z roku 2013 je priemer pre eurozónu 40%.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:41

Prekvapivé zrýchlenie inflácie v eurozóne zvýšilo kurz eura
Kurz spoločnej európskej meny sa vyšplhal až na 1,0947 USD/EUR.

sk
včera 18:21

U.S. Steel Košice sa odvolal voči zaisteniu jeho pozemkov na NS SR
Krajský súd 28. marca vyhovel jej návrhu na vydanie zabezpečovacieho opatrenia pre dôvodnú obavu žalobcu, že prípadná exekúcia bude ohrozená. Návrh podala firma ADAMS&Co.

sk
včera 18:03

Hnedý priemyselný park v Bardejove objavili prví investori
Bardejovská spoločnosť DLK BJ, s. r. o., sa venuje výrobe obuvi a v priebehu tohto roka by mala zamestnať najmenej 50 nových zamestnancov.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac