< sekcia Ekonomika

Rezort dopravy navrhuje súťaž na prevádzkovateľa terminálu v Žiline

Foto: Tablet.TV

Výstavba prvej etapy terminálu v Žiline by stála 25,8 milióna eur a spolufinancovaná bola z eurofondov.

Bratislava 14. novembra (TASR) - Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR by chcelo vyhlásiť súťaž na prevádzkovateľa terminálu intermodálnej prepravy v Žiline. Ten by formou koncesie na obdobie 30 rokov zabezpečoval prevádzku terminálu a v priebehu 15 rokov by platil štátu koncesiu.

Vyhlásenie súťaže ale musí rezortu dopravy najprv odsúhlasiť vláda. Ministerstvo pod vedením Árpáda Érseka (Most-Híd) preto predkladá na stredajšie (15. 11.) zasadnutie kabinetu takýto návrh.

Hlavnou náplňou terminálu je prekládková a skladovacia činnosť. Dochádza v ňom k prekladaniu intermodálnych prepravných jednotiek z jedného dopravného prostriedku, teda z vlaku, na iný dopravný prostriedok, čiže na nákladné vozidlo.

Výstavba prvej etapy terminálu stála 25,8 milióna eur a spolufinancovaná bola z eurofondov. Prevádzkovateľ, ktorý vzíde zo súťaže, by tak mal štátu v priebehu 15 rokov zaplatiť minimálne 15 % tohto stavebného diela.

Ročne by mala táto platba dosiahnuť minimálne 351.961 eur. Smerovať by mala Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR) a štátu by sa následne znížila platba pre ŽSR o túto sumu. Takýto krok by tak mal podľa ministerstva dopravy pozitívny vplyv na štátny rozpočet. "Konečná výška poplatku bude predmetom a výsledkom súťaže," uviedlo ministerstvo.

Terminál ostane podľa rezortu dopravy vo vlastníctve štátu a bude verejne dostupným terminálom intermodálnej prepravy pre všetkých používateľov vrátane všetkých dopravcov a prevádzkovateľov terminálov intermodálnej dopravy na nediskriminačnom základe. Ceny jeho služieb budú podľa ministerstva regulované a kontrolované. Zároveň by mal koncesionár realizovať druhú etapu výstavby terminálu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.