Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

J. Richter: Nevylučujem zmeny v hmotnej núdzi, ak si to vyžiada prax

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: Martin Baumann

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR to uviedol v dnešných Sobotných dialógoch RTVS.

Bratislava 18. januára (TASR) - Ministerstvo práce má polroka na to, aby organizačne pripravilo zmenu systému vyplácania dávok v hmotnej núdzi, ktoré sú od tohto roka naviazané na odpracovanie 32 hodín verejnoprospešných prác mesačne. Zdôraznil to dnes minister práce Ján Richter (Smer-SD) s tým, že nevylučuje zmeny, ak si to vyžiada aplikačná prax.

"Máme veľkú úctu pred týmto zákonom a pripúšťame možné organizačné problémy. Máme polroka na to, aby sme mnohé veci pripravili a vychytali všetky problémy. Vôbec nevylučujem, ak aplikačná prax prinesie takú potrebu, aby sme sa o rok k tomuto zákonu vrátili a modifikovali ho," uviedol v dnešných Sobotných dialógoch RTVS. Odmieta však obvinenia, že zákon je protiústavný, pretože zavádza nútenú prácu.

Poberatelia dávok musia podľa neho odpracovať len malé obecné služby, ktoré sa nedajú považovať za nútenú prácu. Zároveň budú motivovaní, pretože svojou snahou môžu získať od štátu aj viac ako necelých 62 eur dávky v hmotnej núdzi. "V rámci rozpočtu a možností, ktoré mám, som pripravený každému jednému, ktorý si poctivo odpracuje tých 32 hodín, umožniť odpracovať 64 hodín a nebude to za dávku 61,6 eur, ale 125 eur," vyčíslil. Takéto pravidlá tiež podľa Richtera očistia systém od tých, ktorí pracujú na čierno a dávky poberajú neoprávnene, vďaka čomu ostane viac peňazí pre ostatných.

Aj keď s novým zákonom o pomoci v hmotnej núdzi nesúhlasí, základný princíp neodmieta ani opozičný poslanec Július Brocka (KDH). "Nespochybňujem všetko, čo je v tom zákone, ani snahu ministra urobiť istý poriadok, aby nedostávali peniaze od štátu ľudia, ktorí sú mladí, zdraví a schopní pracovať. Princíp je správny, že nemôže niekto v našej spoločnosti parazitovať na usilovnosti alebo práci iného, keď môže rovnako prispieť k spoločnému dobru," pripustil.

Kritizuje však spôsob, ktorý zvolil vládny Smer-SD a minister Richter pri prijímaní nových pravidiel. "Je taký komplikovaný, že nevedie k tomu účelu, ktorý sledujeme. Len rozširuje nespravodlivosť," domnieva sa Brocka. Podporuje preto podnety na ústavný súd, ktoré podala skupina opozičných poslancov aj ombudsmanka Jana Dubovcová.

Za najlepšiu cestu považuje Brocka novelizáciu právnej normy tak, aby sa akceptovali všetky pripomienky, ktoré zazneli už pri rokovaní o tomto zákone a pri jeho vrátení prezidentom do parlamentu. Vládna strana ho totiž koncom vlaňajška schválila opäť, bez akceptovania výhrad hlavy štátu. "Myslím si, že spolu so samosprávami môžeme tento problém zmenšiť a pomôcť všetkým, ktorí potrebujú pomoc od štátu," dodal opozičný poslanec.