< sekcia Ekonomika

Ceny ropy v piatok mierne vzrástli a znížili týždňové straty

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

. Dôvodom bola správa, ktorá ukázala oživovanie globálneho dopytu. Americká ropa ukončila minulý obchodný týždeň pod hranicou 49 USD (41,65 eura) za barel (159 litrov).

New York 13. augusta (TASR) - Ceny ropy počas piatka (11. 8.) vzrástli a znížili celotýždňové straty. Dôvodom bola správa, ktorá ukázala oživovanie globálneho dopytu. Americká ropa ukončila minulý obchodný týždeň pod hranicou 49 USD (41,65 eura) za barel (159 litrov).

Septembrový kontrakt na americkú ropu WTI v piatok zdražel o 23 centov alebo 0,47 % a obchodovanie na newyorskej komoditnej burze uzavrel na úrovni 48,82 USD za barel. Americká ropa WTI za celý uplynulý týždeň stratila 1,5 %. Cena októbrového kontraktu na severomorskú ropu Brent v piatok vzrástla o 20 centov alebo 0,39 % a uzavrela na úrovni 52,10 USD za barel.

Medzinárodná agentúra pre energetiku IEA očakáva, že globálny dopyt po čiernom zlate sa tento rok zvýši o 1,5 milióna barelov denne, a revidovala svoju júlovú prognózu, ktorá počítala s nárastom len o 1,4 milióna barelov denne. V roku 2018 by dopyt mal stúpnuť o ďalších 1,4 milióna barelov denne.

Pozitívny vplyv na ceny čierneho zlata malo v piatok aj oslabenie dolára.

Firma Baker Hughes uviedla, že počet aktívnych ropných vrtov v USA sa v uplynulom týždni zvýšil o 3 na 768. Celkový počet aktívnych vrtov, vrátane plynových, však klesol o 5 na 949.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.