Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

Rumunsko a Bulharsko už neblokujú CETA, majú prísľub zrušenia víz

Na snímke prezident Rumunska Klaus Werner Iohannis počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom v Prezidentskom paláci v Bratislave 18. novembra 2015. Foto: TASR

Podľa slov rumunského prezidenta ide o obojstranne primeranú dohodu a Rumunsko sa vzdáva svoje blokujúcej pozície pre transatlantickú obchodnú dohodu.

Brusel 21. októbra (TASR) - Rumunsko už nemá námietky voči podpisu dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (CETA) a rovnakú pozíciu má aj Bulharsko. Podľa tlačovej agentúry Agerpres to dnes v Bruseli na úvod druhého dňa summitu EÚ uviedol rumunský prezident Klaus Iohannis. Lídri EÚ majú na dnešnom programe rokovaní práve obchodnú tematiku.

Iohanis potvrdil, že dnes ráno dosiahol dohodu s kanadskou stranou, pokiaľ ide o uvoľnenie vízového režimu pre občanov Rumunska od roku 2017. Obe balkánske krajiny podmieňovali svoj podpis dohody CETA odstránením vízovej povinnosti pre svojich občanov.

Podľa slov rumunského prezidenta ide o obojstranne primeranú dohodu a Rumunsko sa vzdáva svoje blokujúcej pozície pre transatlantickú obchodnú dohodu.

Odstránenie vízového režimu by malo začať platiť od 1. mája 2017 pre osoby, ktorým už predtým boli udelené kanadské víza a od 1. decembra budúceho roka pre všetkých ostatných občanov Rumunska a Bulharska.

Dohoda o vízach však obsahuje klauzulu, podľa ktorej ak počet prisťahovalcov z Rumunska alebo Bulharska bude kanadská strana považovať za príliš vysoký, bude mať právo dočasne zaviesť vízový režim voči občanom tejto krajiny. Po troch rokoch od uzavretia dohody táto klauzula prestane platiť.

Iohannis však upozornil, že táto dohoda nadobudne platnosť až potom ako bude podpísaná obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou, k čomu by malo dôjsť na budúci týždeň v Bruseli. Podpis CETA však stále ohrozuje nejasný postoj belgického regiónu Valónsko, ktorého vláda do dnešného rána trvala na pozícii, že táto dohoda je nepriechodná. Bez súhlasu Valónska nemôže dohodu podpísať ani Belgicko ako členská krajina EÚ a podpis dohody bude v tom lepšom prípade odsunutý na neskôr.