Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

Ruská firma Gazprom Nefť bude prijímať platby v rubľoch a jüanoch

Gazprom Foto: TASR/AP

Dôvodom sú sankcie, ktoré zaviedli západné krajiny voči Rusku a niektorým jeho firmám pre kroky Moskvy v súvislosti s krízou na Ukrajine.

Moskva 27. augusta (TASR) - Ruská ropná spoločnosť Gazprom Nefť sa dohodla na vývoze približne 80.000 ton ropy z arktického ložiska Novoportovskoje, pričom platby za dodávky komodity bude prijímať v rubľoch a čínskych jüanoch. Uviedla to dnes agentúra RIA Novosti, ktorá sa odvolala na správu v ekonomickom denníku Kommersant.

Dôvodom sú sankcie, ktoré zaviedli západné krajiny voči Rusku a niektorým jeho firmám pre kroky Moskvy v súvislosti s krízou na Ukrajine. V marci, v reakcii na anexiu polostrova Krym Ruskom, Spojené štáty a Európska únia (EÚ) zaviedli voči Moskve prvé sankcie, neskôr, po eskalácii napätia na východe Ukrajiny, prišli s ďalšími sankciami. V rámci nich sankcie rozšírili na konkrétne hospodárske sektory vrátane energetiky, bankovníctva a obrany.

Medzi sankcionované firmy sa dostala aj spoločnosť Gazprom Nefť a určitým riešením pre ňu sú platby v inej mene než v dolároch, ktoré môže americká vláda kontrolovať. O možnosti akceptovať platby v rubľoch už rokovali s ruskou vládou ako Gazprom Nefť, tak aj ďalšie veľké ruské exportné spoločnosti.

Minulý týždeň začalo Rusko vývoz ropy z ložiska Novoportovskoje po mori do Európy. Dva ropné tankery by mali k európskym brehom doraziť v septembri. Ako dodal Kommersant, platby za tieto dodávky by mali byť zrealizované práve v rubľoch. Gazprom Nefť je však pripravená prijať platby aj v jüanoch, a to za dodávky ropy do Číny prostredníctvom Východosibírsko-tichomorského ropovodu ESPO (Eastern Siberia Pacific Ocean).

Gazprom Nefť získal kontrolu nad ložiskom Novoportovskoje, ktoré sa nachádza v Jamalsko-neneckom autonómnom okruhu, v roku 2012. Vyťažiteľné rezervy ložiska sa odhadujú na viac než 230 miliónov ton ropy a asi 270 miliárd kubických metrov plynu.