< sekcia Ekonomika

R. Fico: Odveta Ruska na sankcie môže u nás zobrať prácu 10.000 ľuďom

Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa premiéra v prípade odvetných opatrení EÚ a USA nejde o hodnoty, ale výlučne o geopolitický boj.

Bratislava 14. septembra (TASR) – Ak by sa ruská strana rozhodla na tretie kolo sankcií Európskej únie (EÚ) odpovedať zákazom dovozu európskych automobilov, na Slovensku príde o prácu 7000 až 10.000 ľudí. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to dnes uviedol predseda vlády Robert Fico.

Premiér povedal, že v prípade odvetných opatrení EÚ a Spojených štátov amerických nejde o hodnoty, ale výlučne o geopolitický boj. „Sankčná vojna“, ako ju označil, situáciu v Ukrajine z jeho pohľadu nerieši, ale naopak, zakaždým vyvoláva len viac napätia na jednej aj druhej strane vojnového konfliktu.

„Ako predseda vlády budem robiť všetko pre to, aby v mene tejto geopolitickej vojny boli občania Slovenska čo najmenej postihovaní, pretože sú už konkrétne prípady firiem, ktoré majú problémy pre túto krízu,“ uviedol Fico. Môžu tak podľa neho prísť o prácu stovky ľudí.

„Ak dôjde k tomu, že prídu odvetné opatrenia zo strany Ruska pokiaľ ide o automobilový priemysel, môžeme pokojne hovoriť o 7000 až 10.000 ľuďoch, ktorí prídu o prácu,“ pokračoval. „A to kvôli čomu? Kvôli tomu, že sa tlčú, kto bude mať na Ukrajine väčší vplyv. Či Rusko, alebo Spojené štáty americké, alebo Západ. Toto ja jednoducho nemôžem rešpektovať,“ doplnil.

Figeľ hovorí o návrate 90. rokov

Predseda KDH Ján Figeľ takýto postoj slovenského predsedu vlády označil za „návrat do 90. rokov, komentovanie a lamentovanie“. Je podľa neho legitímne, ak sa slovenská vláda rozhodne firmy znevýhodnené sankciami finančne kompenzovať tak, ako sa o to usiluje aj Európska komisia (EK).

Na snímke predseda KDH Ján Figeľ počas tlačovej konferencie na tému Predstavenie spoločného kandidáta na primátora mesta Trnava a spoločného postupu v nastávajúcich komunálnych voľbách v meste Trnava v pondelok 23. júna 2014.
Foto: TASR/Lukáš Grinaj
„Politický záujem Slovenska má zahŕňať aj to, čo ekonomicky alebo obchodne potrebujeme, ale nemožno to otočiť hore nohami, že nadradíme firemné záujmy nad záujmy štátu alebo celej spoločnosti,“ uviedol Figeľ.

Premiér nezopakoval v RTVS slová, ktoré uviedol v rozhovore pre denník Nový Čas, že v prípade tlaku na to, aby na Slovensku bola stála základňa NATO, iniciuje referendum o tejto otázke. Dnes vysvetlil, že tento jeho postoj bol iba principiálnym postojom a odpoveďou na konkrétne položenú otázku. „Bolo by veľmi nesprávne, keby na území Slovenska vznikla stála základňa NATO. Ak by som bol pri moci, nesúhlasil by som,“ doplnil.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.