Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Ekonomika

V Rusku je 31. január Deň zrodu vodky, dnes stojí 199 rubľov

Na archívnej snímke PR pracovníčka Jekaterina Batalygina pózuje s flaškami vodky na tlačovej konferecii Ruskej obchodnej komory v Berlíne 26. apríla 2005. Iba v strednej flaške je pravá ruská vodka, v ostatných sú iba napodobeniny. Foto: TASR/AP
Na archívnej snímke mladí chapci pozorujú muža, ktorý pije vodku pred tržnicou v ukrajinskom čiernomorskom prístavnom meste Odesa. Foto: TASR/AP

Na následky konzumácie alkoholu v Rusku údajne ročne zomiera okolo 500.000 ľudí.

Moskva/Petrohrad 31. januára (TASR) - V roku 2014 sa minimálna maloobchodná cena za fľašku vodky zvýšila na 199 rubľov. Informovali o tom tlačová agentúra RIA-Novosti a denník Komsomoľskaja pravda.

Tá 1. januára 2014 uviedla, že cenový nárast zo 170 na 199 rubľov nemusí byť posledný, lebo cena za fľašu vodky sa má v lete zvýšiť na 220 rubľov. V Ruskej federácii pripadá na 31. januára Deň zrodu ruskej vodky.

Experti predpokladajú, že taký nárast cien vodky sa môže prejaviť poklesom predaja o deväť až 11 percent. Pritom už v júni 2013 podľa Ruského štatistického úradu (Rosstat) sa predaj vodky prepadol o 40 percent. Taký prepad sa v Rusku nevyskytol už dávno. Treba dodať, že federálna vláda v Moskve robí od decembra 2012 protialkoholickú kampaň - zmenšuje priestor na reklamu, zatvára továrne a predajné miesta, zakazuje obchodovanie s alkoholickými nápojmi vo večerných hodinách.

Na archívnej snímke si šťastní Rusi odnášajú škatule plné fliaš vodky, ktoré si kúpili po vystátí dlhého radu pred obchodom s alkoholom v moskovskej továrni na vodku Kristall
Foto: TASR/AP


Už za vlády cára Petra I. si obyvatelia Rusi nápoj z pšenice, raže či jačmeňa, známy dodnes pod názvom vodka, obľúbili. Ani jedno stolovanie nemohlo byť bez vodky.

Chemik Dmitrij Ivanovič Mendelejev (1834-1907) obhájil 31. januára 1865 vo vtedajšom Peterburgu doktorskú dizertáciu "O spájaní liehu s vodou". Niektorí odborníci predpokladajú, že práve táto Mendelejevova práca sa stala základom pre klasický ruský 40-percentný nápoj. V ostatných rokoch časť bádateľov zastáva názor, že zmienená Mendelejevova práca nemá s vodkou veľa spoločného.

Cár Peter I. zaviedol pojem "trestný pohárik". Išlo o zvláštny pohár s objemom 1,5 litra. Každý, kto neprišiel načas, dostal "trestný pohárik" a jeho obsah, vodku, musel vypiť na ex. Vodka mala vtedy 20 percent.

Na archívnej snímke si veteráni vojny v Afganistane z rokov 1979-89 pripomenuli 15. februára 2009 dvadsiate výročie stiahnutia sovietskych vojsk z tejto stredoázijskej krajiny.
Foto: TASR


V roku 1864 sa Mendelejev, autor Periodickej sústavy prvkov, stal predsedom osobitnej komisie poverenej vypracovaním receptúry a technológie na ruskú vodku. Samotný Mendelejev považoval za ideálnu silu vodky 38 percent. Len preto, aby sa ľahšie vypočítavala daň za alkohol, úradné miesta zaokrúhlili túto úroveň na 40 percent. Inak, tradične na ruskom území sa vyrábali rôzne druhy vodky: 38-, 45- i 56-percentné. Dmitrij Mendelejev zastával názor, že človeku stačí "150 gramov" vodky.

Na následky konzumácie alkoholu v Rusku údajne ročne zomiera okolo 500.000 ľudí.

Vedecká štúdia: Vodka zabíja ruských mužov
Vedeckú štúdiu o zhubných účinkoch konzumácie vodky na ruských mužov uverejnil dnes britský časopis Lancet. Článok vyšiel v deň neoficiálneho 149. výročia zrodu tohto alkoholického nápoja, napísala agentúra RIA Novosti.
V štúdii sa uvádza, že až 25 percent ruských mužov zomiera pred dosiahnutím 55. roku života. V Británii je to len sedem percent. Mnoho z týchto úmrtí možno podľa štúdie pripísať na vrub nadmernému pitiu vodky a iného tvrdého alkoholu. Priemerná dĺžka života ruských mužov je 64 rokov, pričom napríklad Briti žijú v priemere 78,5 roka.

Publikovaná štúdia, ktorá je výsledkom práce tímu ruských a britských výskumníkov, dokazuje, že ruskí muži, ktorí fajčia a zároveň vypijú tri alebo viac pollitroviek vodky za týždeň, sa vystavujú dvojnásobne vyššiemu riziku predčasného úmrtia ako tí, ktorí skonzumujú menej ako pol litra vodky týždenne.

Konzumenti nadmerného množstva alkoholických nápojov zomierajú podľa štúdie najmä na otravu alkoholom, pri nehodách, v dôsledku násilných trestných činov a samovrážd, ako aj na rakovinu, tuberkulózu, zápal pankreasu a srdcovocievne choroby.

Rozsah účinkov alkoholu na ľudské zdravie objasňuje aj spôsob, akým sa v Rusku pije, uviedol v poznámkach k štúdii doktor Jurgen Rehm z Centra pre výskum závislostí a duševného zdravia v kanadskom Toronte.

"Ide o kombináciu vysokého celkového objemu so špecifickým vzorcom nárazového pitia. Práve táto kombinácia vysvetľuje vysokú mieru úmrtnosti spojenej s alkoholom," uviedol Rehm a dodal, že z hľadiska dĺžky života sa Rusko nachádza medzi poslednými 50 krajinami na svete, čo je dôvod, aby ruská vláda v boji s alkoholizmom a fajčením prijala účinnejšie opatrenia.

Ruská vláda v posledných rokoch začala ťaženie proti nadmernej konzumácii alkoholu, o ktorej hovorí ako o "národnej tragédii", pričom tvrdí, že do roku 2020 chce znížiť jeho konzumáciu o polovicu.

"Miera úmrtnosti na choroby spojené s konzumáciou alkoholu sa v Rusku za posledných 30 rokov výrazne menila, rovnako ako sa za vlád Michaila Gorbačova, Borisa Jeľcina a Vladimira Putina menili obmedzenia konzumácie alkoholu a sociálna stabilita spoločnosti," uviedol spoluautor štúdie, profesor Richard Peto z Oxfordskej univerzity.

Pokusy bojovať s nadmernou konzumáciou mali však v minulosti aj nežiaduce účinky. Prísne obmedzenie pitia alkoholických nápojov, ktoré v roku 1985 nariadil Gorbačov, síce viedlo k zníženiu úmrtnosti, ale zároveň zapríčinilo zvýšenie počtu smrteľných otráv nekvalitným alkoholom predávaným na čiernom trhu.

Hlboko zakorenenú tradíciu pitia alkoholu v Rusku dokresľuje aj skutočnosť, že priekopník v oblasti chémie Dmitrij Mendelejev získal v roku 1865 doktorát na základe obhajoby dizertačnej práce s názvom "O kombináciách vody s alkoholom".

Mendelejev vo svojej práci tvrdil, že vymyslel ideálny recept na výrobu vodky, ktorá by podľa neho mala obsahovať 40 percent alkoholu.

Televízna stanica populárneho internetového denníka LifeNews k dnešnému 149. výročiu zrodu vodky priniesla reportáž o jej rozličných blahodarných účinkoch, pričom však ani jeden z nich sa nespájal s jej pitím.

Podľa reportáže LifeNews možno vodku požiť napríklad na bezbolestné odstránenie leukoplastu, ako antiseptický prípravok na čistenie vecí, ktoré spadli na zem, či údajný liek proti vlasovým lupinám alebo núdzovú náhradu za pohonné hmoty.

Vodka v malých množstvách sa v Rusku tradične používa aj na liečbu drobných neduhov, ako sú bolesti hlavy alebo zubov.


Zdroje: www.1tv.ru/sprojects_utro_video/si33/p42999, www.calend.ru, http://vodkamuseum.su, www.peoples.ru, http://eanews.ru/news/culture/item176459, www.vodkamuseum.ru, http://ria.ru, www.kp.ru