Ekonomika

Rusko vyhlásilo sporné ostrovy Kurily za svoju ekonomickú zónu

TASR, 24. augusta 2017 6:29

Na základe tohto kroku spoločnosti pôsobiace na týchto ostrovoch severne od Hokkaida dostanú daňové úľavy.

Ostrov Kunašir v súostroví Kurily, archívne foto Foto: TASR/AP
Vladivostok 23. augusta (TASR) - Ruský premiér Vladimir Medvedev podpísal dnes dokument, ktorým sa sporné ostrovy pod kontrolou Moskvy, ale nárokované Japonskom, stávajú špeciálnou ekonomickou zónou Ruska.

Na základe tohto kroku spoločnosti pôsobiace na týchto ostrovoch severne od Hokkaida dostanú daňové úľavy, čo by malo podnietiť zahraničné firmy, aby sem presunuli svoje prevádzky, a potenciálne prispieť k vzniku spoločných ekonomických projektov medzi Japonskom a Ruskom, informovala agentúra Kjódó.

Ostrovy Etorofu, Kunaširi, Šikotan a súostrovie Habomai, ktoré sú v Rusku nazývané Južné Kurily a v Japonsku Severné teritóriá, boli obsadené bývalým Sovietskym zväzom v auguste 1945 po kapitulácii Japonského cisárstva v druhej svetovej vojne. Pre tento územný spor krajiny dosiaľ nepodpísali povojnovú mierovú dohodu.

Medvedev počas svojej dnešnej cesty na ostrov Sachalin uviedol, že vyhlásenie zmienených ostrovov za špeciálnu ekonomickú zónu prinesie do tejto oblasti rozmach rybného priemyslu, infraštruktúry a stavebníctva.

Japonský premiér Šinzó Abe a ruský prezident Vladimir Putin sa vlani v decembri dohodli na spustení spoločných ekonomických projektov na predmetných ostrovoch. Tokio dúfa, že to vydláždi cestu k urovnaniu teritoriálneho sporu s Moskvou, zatiaľ čo Rusko sa usiluje prilákať japonských investorov.

Očakáva sa, že Abe a Putin budú o tejto záležitosti rokovať začiatkom septembra vo Vladivostoku. Budú však musieť nájsť také riešenie, ktoré nebude zámienkou pre právne problémy, upozorňuje japonské médium.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 18:51

Nemeckí partneri sa v Košiciach oboznamujú s možnosťami investovania
Podľa šéfa rezortu hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), Nemecko je od roku 1998 najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska a ročný obrat medzi krajinami je viac ako 27 miliárd eur.

sk
dnes 16:29

Európska komisia upravila finančný plán rezortu pôdohodpodárstva
Veľkosť zníženia pre Integrovaný regionálny operačný program predstavuje 15,66 milióna z alokácie pre územie menej rozvinutých regiónov.

sk
dnes 15:04

V júli 2017 brigádovalo viac študentov ako v auguste
Oproti minulému mesiacu počet dohôd študentov, ktorí neplatia zo svojej brigádnickej činnosti odvody do Sociálnej poisťovne, klesol o 6788.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac