Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Ekonomika

Šaľania žiadajú urýchlenie procesu výstavby obchvatu mesta

Obchvat mesta Šaľa je súčasťou Rezortného rozvojového programu verejných prác na roky 2013 – 2015.

Šaľa 19. júna (TASR) - Skupina občianskych združení a občanov mesta Šaľa pripravila petičnú akciu zameranú na urýchlenie procesu prípravy obchvatu Šale a najmä na jeho zaradenie medzi stavby financované z fondov Európskej únie. Občania v petícii žiadajú pridelenie dostatočných finančných prostriedkov pre Slovenskú správu ciest určených na majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov pod stavbou a zaradenie obchvatu medzi stavby financované s podporou štrukturálnych fondov únie. Žiadajú tiež bezodkladnú realizáciu všetkých potrebných krokov vedúcich k realizácii samotnej stavby najneskôr v roku 2015. Ukončenie výstavby je naplánované na rok 2018. Podľa člena petičného výboru Jozefa Mečiara je dôvodom petície katastrofálna dopravná situácia v meste spôsobená tranzitnou dopravou.

Obchvat mesta Šaľa je súčasťou Rezortného rozvojového programu verejných prác na roky 2013 – 2015. Slovenská správa ciest v marci tohto roka vyhlásila verejné obstarávanie na vypracovanie projektu, ktorý je potrebný k vydaniu stavebného povolenia. Aby Slovenská správa ciest mohla požiadať o vydanie stavebného povolenia, musí mať vlastnícky vzťah ku všetkým pozemkom, na ktorých bude stavba umiestnená. Podľa členov petičného výboru je výkup pozemkov komplikovaný a rizikový proces, na ktorý si Slovenská správa ciest necháva jeden rok (2013). Až po úspešnom výkupe pozemkov môže požiadať o vydanie stavebného povolenia, čo bude trvať niekoľko mesiacov (2014). Po vydaní stavebného povolenia je potrebných pár mesiacov na vypracovanie ďalšej dokumentácie (2014) a môže sa začať proces hľadania zhotoviteľa stavby (2015).

V celom procese existuje niekoľko kritických miest, uviedol Mečiar. Jedným z nich je podľa členov petičného výboru výkup pozemkov, s ktorým sú na Slovensku rôzne skúsenosti. Slovenská správa ciest potrebuje mať na výkup pozemkov vo svojom rozpočte peniaze. Ďalším rizikom sú peniaze na výstavbu samotného obchvatu. Financovanie celej stavby v hodnote 80 miliónov eur považujú organizátori petície za veľmi náročné. Ako jedinú možnosť financovania vidia vo využití fondov Európskej únie.