Ekonomika

Schránkové firmy v EÚ nemôžu vykonávať činnosti pre štát

TASR, 20. januára 2014 12:49

Uviedla to slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD).

Monika Flašíková Beňová FOTO TASR/AP
Brusel 20. januára (TASR) - Schránkové firmy by mali byť vylúčené z procesov verejného obstarávania. Uviedla to slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD) v súvislosti s pripravovanou smernicou EÚ o verejnom obstarávaní.

Verejné obstarávanie podľa europoslankyne zohráva kľúčovú úlohu v stratégii Európa 2020, ako trhovo orientovaný nástroj, ktorý pri efektívnom využívaní napomáha pri dosahovaní udržateľného a inkluzívneho rastu.

Flašíková Beňová spresnila, že prijatím návrhu novej európskej smernice o verejnom obstarávaní, ktorým sa v súčasnosti zaoberá Európsky parlament (EP), by malo dôjsť k rovnováhe medzi zjednodušením doterajších pravidiel spolu so zavedením účinných mechanizmov kontroly a transparentného vyhodnocovania ponúk.

Z hľadiska transparentnosti verejného obstarávania, ako aj kvality následne dodávaných tovarov a služieb, musí byť podľa nej zabezpečené vylúčenie schránkových firiem z celého tohto procesu.

"Spoločnosti sídliace v daňových rajoch a schránkové firmy s nejasným pôvodom a majiteľmi nemôžu vykonávať žiadnu činnosť pre štát," opísala jeden z cieľov novej európskej smernice poslankyňa EP. Dodala, že na zamedzenie takejto spolupráce by mohla vzniknúť aj špeciálna daň postihujúca takéto subjekty.

Z prideľovania verejných zákaziek by podľa nej mali byť vyňaté aj všetky spoločnosti, ktoré nedodržiavajú povinnosti vyplývajúce či už z kolektívnych zmlúv, alebo platného domáceho a európskeho práva.

"Zákazku nemožno zadať uchádzačovi, ktorý nevie predložiť informácie o plnení svojich záväzkov na sociálne zabezpečenie, alebo zostal dlžný svojim subdodávateľom," zdôraznila europoslankyňa.

Nové pravidlá verejného obstarávania by sa podľa jej názoru mali výraznejšie prispôsobiť potrebám malým a stredných podnikov, od ktorých vo veľkej miere závisí tvorba nových, udržateľných pracovných miest, čo sa preukázalo aj v čase hospodárskej krízy.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:51

L. Kamenický: Dlhová brzda má prísnejšie pravidlá, než predpisuje EK
Poslanci parlamentu zo Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd predložili tento týždeň do NR SR návrh uznesenia o uvoľnení dlhovej brzdy.

sk
dnes 13:54

Ceny ropy v piatok mierne vzrástli
Americká WTI ukončila tohtotýždňové obchodovanie na úrovni len tesne nad hranicou 43 USD (38,49 eura) za barel (159 litrov).

sk
dnes 13:38

J. Richter: Nezamestnanosť by mala na prelome rokov klesnúť pod 7 %
Nezamestnanosť v SR pôjde podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny ešte "dole", nie však skokovito, rekvalifikácie nezamestnaných ľudí budú však drahšie ako doteraz.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac