< sekcia Ekonomika

SEVA: Elektrické autá majú pozitívny vplyv na kvalitu života

Elektromobil, archívna snímka. Foto: www.epv.sk

Elektrické autá predstavujú špičku v inováciách v automotive sektore, kde sa v poslednom období zaznamenal obrovský obrat smerom k elektrifikácii individuálnej dopravy, uviedol riaditeľ SEVA.

Bratislava 4. marca (TASR) - Elektrické autá neprodukujú lokálne emisie, znižujú úroveň hluku v mestách a majú preto pozitívny vplyv na kvalitu života obyvateľov. Predstavujú špičku v inováciách v automotive sektore, kde sa v poslednom období zaznamenal obrovský obrat smerom k elektrifikácii individuálnej dopravy. Uviedol to pre TASR riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) Peter Ševce.

"Elektrické vozidlá sú súčasťou prerodu dopravy na mobilitné služby, ktoré sa začínajú udomácňovať aj u nás. Svetové automobilky oznámili veľký počet nových elektrifikovaných modelov už na roky 2017 až 2019, čo bolo viditeľné na nedávnom 67. autosalóne IAA v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Pre Slovensko je automobilový priemysel špecificky dôležitý, pretože predstavuje najvýznamnejšie priemyselné odvetvie s ďalším rastom do budúcnosti," zdôraznil.

Upozornil zároveň, že samotná vláda SR vyzdvihla význam elektromobility a v novembri 2016 prijala dva strategické dokumenty definujúce potenciál a podporné nástroje na najbližšie roky. "Podpora predaja elektrických áut je v zozname na prvom mieste," poznamenal.

"Sme presvedčení, že podpora má na pozitívne vnímanie elektromobility zo strany verejnosti zásadný vplyv. Občania majú oveľa väčšiu šancu stretnúť elektrické auto na cestách, čo znamená, že podpora sprístupnila novú technológiu širším masám. Nie nevyhnutne samotným nákupom auta, ale aj rozvojom nadväzných mobilitných služieb ako elektrická taxislužba, elektrický car-sharing, alebo len lepším prístupom k možnosti jazdy na aute s elektrickým pohonom. Zvýšilo sa povedomie, čo je možné demonštrovať nárastom záujmu v médiách a vznikom samostatných informačných portálov s desaťtisícovými unikátnymi návštevami mesačne," podčiarkol.

Okrem finančného príspevku je podľa riaditeľa SEVA veľmi dôležitá aj kontinuita podpory a stabilný predvídateľný rámec. Vznikajúce siete nabíjacích staníc je potrebné rozšíriť do ďalších miest a obcí, aby sa nová mobilita geograficky neobmedzovala. Nové služby si začínajú hľadať svojich zákazníkov napríklad aj v Trenčíne, Trnave, Nitre alebo Partizánskom.

SEVA pozitívne vníma naštartovaný záujem o elektromobilitu a apeluje na kontinuitu jej podpory. "Naštartovaný trend vnímame vysoko pozitívne, a preto apelujeme na predĺženie podpory elektrických áut na ďalšie roky, ako aj jej rozšírenie o podporu inštalácie inteligentnej infraštruktúry. Zároveň sme pripravení zúčastniť sa pravidelnej diskusie o cieľoch a parametroch opatrení za účelom rozvoja elektromobility ako globálneho trendu, ktorého sme práve teraz súčasťou," dodal Ševce.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.