Ekonomika

Slováci sú finančne podvyživení

TASR, 8. septembra 2014 14:00

Viac ako dve tretiny Slovákov si zo svojho príjmu nedokážu odložiť ani 10 percent peňazí, až 36 % ľudí neušetrí nič. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Partners.

ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 8. septembra (TASR) - Slováci sú finančne podvyživení. Nedostatočná finančná rezerva, vysoká bežná spotreba, žiadne alebo minimálne dlhodobé aktíva a neúmerne vysoké úvery sú ukazovatele vypovedajúce o finančnej kondícii.

Vyplýva to z prieskumu Nadácie Partners uskutočneného v spolupráci s agentúrou Focus pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti.

Z prieskumu vyplynulo, že minimálne 10 % z príjmu si nedokáže odložiť 69 % ľudí, ale až 36 % neušetrí nič. Až 80 % Slovákov nemá žiadnu alebo len nedostatočnú finančnú rezervu. Aj z tých, ktorí rezervu majú, ju viac ako polovica využije nesprávne.

„Tohtoročný prieskum nám ukázal, že Slováci majú stále pomerne zlý prístup k vedeniu osobných financií. Neuvedomujú si hroziace riziká, podceňujú finančné zabezpečenie pre prípad nepredvídateľných okolností, no najmä nevedia, ako správne hospodáriť s mesačným rozpočtom tak, aby si zaistili lepšiu finančnú kondíciu. Preto nosnou témou tohtoročnej iniciatívy Nadácie Partners je poukázať na ideálne finančné miery a ponúknuť Slovákom efektívne riešenie, ako sa k ideálu priblížiť,“ uviedla členka správnej rady Nadácie Partners Jana Mokráňová.

Prieskum taktiež ukázal, že pre prípad dlhodobého výpadku príjmu domácnosti majú asi dve pätiny opýtaných uzatvorené životné poistenie. Až 41 % sa spolieha na pomoc rodiny.Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:12

Zisky čínskych firiem rástli aj v apríli
Uviedol to počas víkendu čínsky štatistický úrad. Zisk čínskych priemyselných spoločností vzrástol v apríli medziročne o 14 % na 572,78 miliardy jüanov (74,60 miliardy eur).

sk
dnes 8:18

Ďalší rast ťažby v USA znížil ceny ropy
Obchodovanie budú dnes ovplyvňovať aj štátne sviatky na viacerých veľkých trhoch, štátny sviatok majú v USA, Číne aj Británii.

sk
včera 18:30

V Taliansku od Nového roku vyradia z obehu najmenšie mince
Ceny tovarov a služieb sa budú zaokrúhľovať na 5 centov oboma smermi.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac