Ekonomika

Takmer 77 % elektriny Slovenských elektrární sa vlani vyrobilo z jadra

TASR, 9. februára 2016 11:21

Využitie prečerpávacích elektrární medziročne stúplo.

Slovenské elektrárne Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 9. februára (TASR) - Viac ako tri štvrtiny elektriny Slovenských elektrární (SE) sa vyrobilo v minulom roku v jadrových elektrárňach. "Stabilne najvyšší objem výroby sme dosiahli na jadre," informovali Slovenské elektrárne.

Atómové elektrárne v Mochovciach vyrobili vlani 7523 gigawatthodín (GWh) energie a v Jaslovských Bohuniciach sa vyrobilo 7623 GWh energie. "Tým obe elektrárne potvrdili svoj dlhodobý významný podiel na garantovaní energetickej bezpečnosti krajiny. Jadro tvorí takmer 77 % na vyrobenej elektrine Slovenských elektrární," spresnila spoločnosť.

Zvyšok patril vlani najmä uhliu (10,57 %) a vode (12,33 %). Podiel biomasy na celkovej výrobe Slovenských elektrární bol 0,24-% a fotovoltiky 0,01-%.

"Rok 2015 znamenal v Slovenských elektrárňach najmä veľké investície, vďaka ktorým sa Slovensko stalo jednou z prvých krajín v Európe, ktorá má všetky jadrové bloky vybavené opatreniami na prevenciu, alebo zvládnutie nehody s tavením paliva v reaktore," zdôraznili elektrárne.

V Elektrárňach Nováky (ENO) počas celého minulého roka pokračovala 40-miliónová (eur) modernizácia súvisiaca s ekologizáciou prevádzky. V Atómových elektrárňach (AE) Jaslovské Bohunice (EBO) V2 bola súčasťou plánu rozšírená generálna odstávka na 3. bloku, ktorá sa robí raz za 8 rokov. Zahŕňala aj úplné vyvezenie paliva a vnútornú aj vonkajšiu kontrolu tlakovej nádoby reaktora. Na jeseň 2015 sa uskutočnila generálna odstávka 2. bloku AE Mochovce (EMO), ktorou SE zavŕšili implementáciu programu opatrení na riadenie tzv. ťažkých havárií.

Napriek odstávkam ENO počas takmer 40-miliónovej modernizácie si vlani tepelné elektrárne udržali stabilné výsledky. Čiernouhoľné Elektrárne Vojany (EVO) dokonca plán výroby prekročili o 65 GWh. Podarilo sa to vďaka ich optimálnemu nasadzovaniu a vhodne zvolenej predajnej stratégii, a to aj napriek neustále klesajúcej veľkoobchodnej cene elektriny. SE využili krátkodobé zvýšenie cien a dopyt po podporných službách počas horúceho vlaňajšieho leta. EVO vyrobili 470 GWh elektriny.

Slovenské elektrárne investovali aj do vodných elektrární (VE). Medzi najväčšie investície patrila spätná montáž turbogenerátora na VE Lipovec, ale investovalo sa aj do opráv turbogenerátorov na najväčšej slovenskej prečerpávacej elektrárni (PVE) Čierny Váh, či do úpravy rozvodne a opravy strojov na PVE Dobšiná.

Na výrobu vodných elektrární vplývalo hlavne počasie, rok 2015 bol pomerne suchý a nadpriemerne teplý. Prakticky celá zima a začiatok jari sa niesli v znamení priemernej výroby, zlepšenie priniesli jarné dažde. Výroba z mesiaca na mesiac klesala a v tradične najsuchšom septembri sa napríklad na Váhu vyrobilo iba 60 GWh. Celková výroba v roku 2015 nakoniec bola na úrovni 1981 Gwh. Z VE Gabčíkovo, ktoré v marci 2015 odovzdali SE štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba, sa do 9. marca vyrobilo 448 GWh, čo bolo 37 GWh nad úrovňou plánu.

Využitie prečerpávacích elektrární medziročne stúplo. Okrem výroby špičkovej elektriny a poskytovaní podporných služieb majú nezastupiteľnú funkciu pri riešení výpadkov iných zdrojov portfólia Slovenských elektrární. Celkovo vyrobili 302 GWh, pričom spotreba na prečerpanie vody do horných nádrží dosiahla 408 GWh.

Na dodávke elektriny sa z 90 % podieľali zdroje bez emisií, čo je zásluha hlavne jadrových a vodných elektrární. EVO spoluspaľovaním drevnej štiepky prispeli čistou elektrinou v objeme 35 GWh. K výrobe zelenej energie prispeli aj ENO, spoluspaľovaním drevnej štiepky na fluidnom kotle v ENO A dodali 4,5 GWh. Fotovoltické elektrárne vo Vojanoch a Mochovciach spolu dodali 1,9 GWh.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:53

V Európe rýchlo rastie čierny trh s falšovanými pesticídmi
Potravinová inšpekcia objavuje v jedle čoraz viac pesticídov. Najhoršie sú čaje z Číny.

sk
dnes 15:19

Šéf Volkswagenu predstaví v júni nový plán rozvoja
Vedenie VW už zverejňuje cez médiá určité informácie o zmene svojej stratégie a testuje postoj verejnosti k nej.

sk
dnes 13:26

Blížia sa letné dovolenky, ich súčasťou by malo byť cestovné poistenie
Okrem oddychu, dobrodružstva a príjemných zážitkov sa mnohí dovolenkári nevyhnú rizikám ako ochorenie, úraz alebo poškodenie či strata batožiny.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac