Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Slovenskej hydiny je v jedálňach na univerzitách a ministerstvách málo

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Podľa hydinárov to potvrdil prieskum, ktorý Únia hydinárov Slovenska uskutočnila.

Bratislava 26. mája (TASR) – Podiel čisto slovenského hydinového mäsa v stravovacích zariadeniach, ktoré sú napojené na štátny rozpočet, teda na ministerstvách a univerzitách, je podľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) veľmi nízky. Podľa hydinárov to potvrdil prieskum, ktorý ÚHS uskutočnila.

Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám únia oslovila ministerstvá a univerzity s otázkami o tom, aké hydinové mäso ponúkajú svojim stravníkom. "Výsledky nás veľmi nepotešili a preukázali vlastne to, čo sme predpokladali, že je to z pohľadu slovenskej hydiny a slovenských výrobcov a spracovateľov hydiny nepriaznivé," opísal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ ÚHS Daniel Molnár.



Organizácie, ktoré hydinárom v prieskume odpovedali, celkovo zabezpečujú jedlo pre takmer 35.000 stravníkov denne. V prípade ministerstiev štyri odpovedali s tým, že im zabezpečuje stravu externá stravovacia spoločnosť. Z prieskumu pritom podľa Molnára vyplynulo, že iba výlučne zo slovenskej hydiny sa varí v 20 % ministerstiev.

"V ostatných zariadeniach varia buď iba z hydiny zo zahraničia, alebo z kombinácie slovenskej a zahraničnej hydiny," skonštatoval Molnár. Poľská hydina sa objavila podľa jeho slov v 80 % ministerstiev, česká hydina v 60 % a ďalej sa na ministerstvách objavuje tiež maďarská, dánska, francúzska či slovinská hydina.

ÚHS zároveň dostala v prieskume odpovede od 29 univerzít, kde je približne 30.000 stravníkov denne. Aj v tomto prípade poskytujú univerzity podľa Molnára často stravovanie cez externé spoločnosti, a to v 53,6 % prípadov. "Výlučne iba zo slovenskej hydiny sa v prípade univerzít a ich stravovacích zariadení varí iba v 11 % zariadení," dodal Molnár.

Poľská hydina sa podľa jeho slov objavila v 50 % stravovacích zariadení na univerzitách, česká hydina v 28,5 % zariadení a maďarská hydina v 21,5 %. Okrem toho sa na univerzitách ponúka aj ukrajinská či brazílska a rumunská hydina.

Keď sa však hydinári bližšie pozreli na tie zariadenia, ktoré uviedli, že varia zo slovenskej hydiny alebo v kombinácii aj zo slovenskej hydiny, 46 % z nich podľa Molnára nevedelo uviesť názov slovenského spracovateľa hydiny alebo uviedlo názov firmy, ktorá nie je spracovateľskou spoločnosťou. Teda, že takáto firma napríklad len prebaľuje zahraničnú hydinu.

Hydinári pritom upozornili aj na nedostatočnú podporu slovenskej hydiny zo strany štátu. Vo všetkých okolitých krajinách je pritom podľa nich podporovaný chov hydiny z národných alebo z európskych zdrojov. "Je to obrovská nevýhoda pre slovenských chovateľov, keď je podpora na Slovensku na nízkej úrovni alebo chýba," dodal Molnár. Tento stav je podľa neho z pohľadu hydinárov dlhodobo neudržateľný. "Za krátke obdobie to môže viesť k postupnému znižovaniu chovov hydiny v Slovenskej republike aj k postupnej likvidácii týchto chovov," uviedol Molnár.

Slovensko nie je pritom podľa ÚHS už viac ako desať rokov sebestačné vo výrobe hydinového mäsa a patrí mu v tomto ukazovateli predposledné miesto v rámci EÚ. V súčasnosti je sebestačnosť na úrovni 54 % a na pultoch obchodných reťazcov je len 44 % slovenského hydinového mäsa a 36 % slovenských hydinových mäsových výrobkov. "Zvyšok ponuky tvorí dovážané hydinové mäso," konštatoval Molnár.