Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Smrečine Hofatex bez štátnej dotácie hrozí konkurz, tvrdia odborári

Smrečina Foto: TASR/Dušan Hein

Správca konkurznej podstaty už postúpil na Okresný súd v Bratislave návrh na technický konkurz s tým, že firma sa dostala do straty a je v reštrukturalizácii.

Banská Bystrica 10. mája (TASR) – Pokiaľ do začiatku budúceho týždňa nedostane spoločnosť Smrečina Hofatex a. s. v reštrukturalizácii, ktorá má prevádzku v Banskej Bystrici, dotáciu od štátu, hrozí jej konkurz.



"Ak nebudú peniaze, doexpedujeme posledný materiál," povedala pre TASR Helena Šikulová, predsedníčka Závodného výboru Odborového zväzu Drevo, lesy, voda.

Priblížila, že reštrukturalizačný správca už postúpil na Okresný súd v Bratislave návrh na technický konkurz s tým, že firma sa dostala do straty a je v reštrukturalizácii. Štát požiadala podľa Šikulovej listom o dotáciu na preklenutie krízy vo výške pol milióna eur. Podľa jej slov by pritom prepustením zamestnancov prišiel za rok o 1,1 milióna eur na nákladoch sociálnej poisťovne a podobne.

Do práce chodí len 20 ľudí

"Štát žiadame o 500.000 eur v pondelok, aby sme mohli nabehnúť, zaplatiť elektrinu, vlákninu, vodu, tým pádom ostávame na trhu a firma pokračuje ďalej," povedala Šikulová. Dodala, že peniaze na účte byť nemusia, stačí len prísľub od štátu, že ich dostanú. "So sudkyňou je dohodnuté, že ak peniaze zložíme, správca konkurznej podstaty sťahuje návrh na konkurz a firma prosperuje ďalej," dodala Šikulová. Priblížila, že od 26. apríla do práce nechodí približne 70 ľudí. Momentálne ich pracuje len 20.

Ako TASR povedal predseda predstavenstva Smrečiny Hofatex Roman Adámek, firma zamestnáva približne 170 ľudí priamo, odhadom ďalších 80 nepriamo. "Takže, hovoríme o várke 250 ľudí, ktorým hrozí strata zamestnania vyhlásením konkurzu." Ako pokračoval, spoločnosť oslovila štátne inštitúcie pred mnohými týždňami. Tentokrát sa k tomu podľa slov Adámeka veľmi konštruktívne pridala odborová organizácia a hľadajú spoločné riešenie, aby firma, ktorú podľa neho pozná každý na Slovensku, nebola nútená ukončiť svoju činnosť a prenechať pole pôsobnosti konkurencii.

Od štátu chcú 500.000 eur

"Pokiaľ štát dokáže dať dotácie zahraničným investorom, tak chápem, že by sa mohol zaujímať aj o lokálne podniky, ktoré síce nemajú 5000 zamestnancov, ale vzhľadom na lokálnu pôsobnosť a skladbu zamestnancov si myslím, že aj v regiónoch majú svoj zmysel," povedal Adámek. Priblížil, že v pondelok tento týždeň, na základe informácií o finančnej situácii v spoločnosti, reštrukturalizačný správca podal spomínaný návrh na vyhlásenie konkurzu spoločnosti. Súd musí rozhodnúť do 15 dní.

"Čiže, pokiaľ nedôjde k niečomu reálnemu v priebehu začiatku budúceho týždňa – reálne myslím hmatateľné, čiže buď k prísľubu financovania, alebo peniazom na účte, vzhľadom k tomu, že stojíme dva týždne, nevieme plniť svoje záväzky voči odberateľom a títo si začnú hľadať urýchlene náhradu," povedal Adámek. Podotkol, že vzhľadom k tomu, že sú na komoditnom trhu, akonáhle si odberatelia náhradu nájdu, nevie, či bude spoločnosť vedieť u nich vzbudiť dôveru, aby opäť začali u nej nakupovať. "Pokiaľ nebudeme mať objednávky a odbyt, akýkoľvek reštart je zbytočný," dodal Adámek.

Objasnil, že situácia bola v spoločnosti natoľko zlá, že sa dala riešiť iba reštrukturalizačným konaním, nakoľko zo strany niektorých veriteľov bol podaný návrh na konkurz už v októbri 2012. Do reštrukturalizácie spoločnosť vstúpila podľa jeho slov v tom najhoršom období. "Nakoľko vyrábame izolačné materiály a trh v stavebníctve a v izolačných materiáloch v zime je dosť zaspatý," povedal Adámek. Ako navyše dodal, posledná zima bola najhoršia, akú táto spoločnosť pamätá.

"Prepad na objednávkach bol tak obrovský, že spoločnosť to nevedela z hľadiska likvidity utiahnuť." Adámek dodal, že likvidita je na takej katastrofálnej úrovni, že výroba musela byť pred dvoma týždňami zastavená, nakoľko spoločnosť nebola schopná plniť svoje záväzky voči dodávateľom.